DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Mszyce unikają tego, jak ognia. Jest bez chemii, usuwa je od razu
Materiał YouTube na kanale Przydatna telewizja

Mszyce unikają tego, jak ognia. Jest bez chemii, usuwa je od razu

21 marca 2023
Autor tekstu: Aneta Wyszyńska

Mszyce to małe owady, które potrafią przysporzyć sporo problemów. Walka z nimi w ogrodzie nie jest wcale taka łatwa, jakby się wydawało. Istnieje jednak kilka skutecznych, domowych sposobów na mszyce. Opowiemy o nich w dzisiejszym artykule.

Pieprz cayenne na mszyce

Naturalnym środkiem odstraszającym mszyce jest pieprz cayenne. Posiada w swoim składzie toksyczne dla mszyc alkaloidy, które atakują ich układ nerwowy. Nie jest trudno przygotować taki roztwór z pieprzem cayenne.

Potrzebujemy do tego 25 g pieprzu cayenne oraz pół litra wrzątku. Dodajemy przyprawę do wody, a następnie gotujemy. Na 4 godziny odstawiamy do zaparzenia. Gdy roztwór ostygnie, rozcieńczamy go w 5 litrach wody i przelewamy do butelki ze zraszaczem. Można już spryskać zagrożone mszycami rośliny. Najlepiej robić to wieczorem i nie wolno stosować takiego roztworu na ogórkach.

Pieprz Cayenne.png

Za żadne skarby nie wyrzucaj obierek ziemniaków. Wrzuć je do czajnika i zagotuj wodę, efekt zdumiewa

Wywar z cebuli, czosnku oraz mniszka lekarskiego

Cebula, czosnek oraz mniszek lekarski mogą również skutecznie wesprzeć nas w walce z mszycami. Do stworzenia z nich wywaru potrzebujemy dodać je do 5 litrów w wody w ilości: 100 g ząbków czosnku lub pociętej cebuli (gotowanych przez około 30 minut) albo 200 g liści mniszka lekarskiego (wcześniej listki należy namoczyć na około 2 - 3 godziny).  W przypadku cebuli wywar gotujemy około 30 minut, czosnek odstawiamy na 24 godziny w ciepłym miejscu - mniszek lekarski odstawiamy na 3 godziny.

Gotowy wywar można używać od razu na rośliny i nie trzeba go rozcieńczać z wodą.

Wyciąg z rumianku i aksamitki

Wyciąg z rumianku i aksamitki to kolejny sprytny sposób na pozbycie się mszyc z naszego ogrodu.

Na taki wyciąg potrzebujemy suszonych kwiatów rumianku w ilości 300 gramów. Dodajemy do nich wody, aż do przykrycia, a następnie podgrzewamy, nie gotujemy. Jeśli chcemy, możemy dorzucić nieco mydła ogrodniczego do wyciągu. Po podgrzaniu czekamy, aż ostygnie, aby rozcieńczyć go w stosunku 1:10. Dopiero wtedy możemy spryskać nim rośliny zaatakowane przez mszyce.

W przypadku wywaru z aksamitki potrzebujemy pół kilograma suszu z aksamitek. Dodajemy do nich 5 litrów wody i odstawiamy na około 48 godzin. Po tym czasie możemy spryskać to zielone dobro natury, które zostało zaatakowane przez mszyce.


Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Przydatna telewizja” na YouTube.

Posadź je w ogrodzie, a szczury uciekną gdzie pieprz rośnie. Zwierzę nie ucierpi, a plony będą całe
Dodaj 3 łyżki do wiadra z wodą, a potem umyj panele. Efekt przejdzie wszelkie oczekiwania
Obserwuj nas w
autor
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy