Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Na balkonie zainstalował fotowoltaikę. Takie ma rachunki po 3 latach
Paulina Korzec
Paulina Korzec 21.05.2024 11:52

Na balkonie zainstalował fotowoltaikę. Takie ma rachunki po 3 latach

Panele fotowoltaiczne
Fot. Canva Pro/balipadma; Proxima Studio

Coraz więcej Polaków korzysta z odnawialnych źródeł energii. Wynika to po części z nowych regulacji unijnych, które mają na celu przyspieszenie procesu dekarbonizacji, a po części z poszukiwania oszczędności.

Na kolejnych posesjach pojawiają się panele fotowoltaiczne. Można je dojrzeć nie tylko na dachach domów czy w ogrodach, ale nawet na… balkonach. Czy to faktycznie opłacalna inwestycja?

Fotowoltaika na balkonie? Na to lepiej uważaj

Chociaż już nikogo nie dziwi widok paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego, to tego typu instalacje w blokach mieszkalnych wciąż budzą zdziwienie.

Podczas gdy na zachodzie montaż fotowoltaiki na balkonie jest powszechnie praktykowany, w Polsce wciąż jest to nowość. Sceptycznie do tego zjawiska podchodzą zwłaszcza władze wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Procedury z tym związane wciąż wymagają uproszczenia, ale niektórzy idą na skróty i decydują się na montaż paneli na balkonie bez uzyskania zgody spółdzielni. Taka samowolka budowlana może jednak słono nas kosztować, a cała sprawa skończyć się w sądzie.

Panele fotowoltaiczne
Fot. Canva/Povorozniuk Liudmyla

Jak zainstalować fotowoltaikę na balkonie?

Jeśli nosimy się z zamiarem instalacji fotowoltaiki na balkonie, w pierwszej kolejności należy dopełnić wszystkich formalności i uzyskać niezbędne zgody od zarządcy budynku.

Panele fotowoltaiczne powinny być zainstalowane na dobrze nasłonecznionym stanowisku, dlatego najlepiej nada się do tego balkon o wystawie południowej lub południowo-zachodniej.

Do wyboru mamy przy tym kilka instalacji, z czego na balkon szczególnie polecany jest system typu off-grid, który wyposażony jest w akumulator i nie wymaga połączenia do sieci. Możemy także zdecydować się na instalację on-grid lub plug and play, która zakłada wygodne podpięcie systemu do gniazdka.

Czy fotowoltaika na balkonie się opłaca?

Fotowoltaika balkonowa jest niezwykle popularna w Niemczech i to właśnie na przykładzie jednej z tamtejszych instalacji portal biznes.interia.pl podał wyliczenia za okres 35 miesięcy korzystania z takiego źródła energii.

W sumie przez niecałe 3 lata udało się dzięki panelom o mocy 800 W i falownikowi o mocy 600 W wygenerować 1287 kWh, z czego na użytek własny wykorzystano nieco ponad 1000 kWh. W opisanym przez portal przypadku pozostałe ok. 200 kWh przekazane zostało do operatora sieci.

Przez trzy kolejne lata użytkownik tej instalacji oszczędzał nieco ponad 160 euro na rachunkach za prąd, a więc łącznie przez 35 miesięcy oszczędził po przeliczeniu na polską walutę niecałe 1600 zł.

Trzeba przy tym wziąć pod uwagę pieniądze, jakie wydamy na sam montaż paneli. Średnio koszt samej instalacji wynosi ok. 3000 zł. Przy takich wyliczeniach instalacja powinna zwrócić się w przeciągu 6-7 lat, aby przez kolejne lata wytwarzać prąd zupełnie za darmo. Oszczędzanie z fotowoltaiką balkonową jest więc możliwe.

Panele fotowoltaiczne
Fot. Canva/jittawit21

Zobacz także: