Unikaj 5 typowych błędów podczas uprawy buraków

Buraki wróciły do łask i na dobre zagościły nie tylko na naszych stołach, ale także w naszych ogródkach. Warzywa te są bowiem smaczne i zdrowe, ale też dość łatwe w uprawie.
Wystarczy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad i wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów, by w sezonie cieszyć się urodzajem dorodnych warzyw.
Błędy związane z wysiewem buraków
Najczęściej popełniane błędy w uprawie buraków dotyczą terminu, miejsca i techniki wysiewania buraków. Po pierwsze dużym błędem jest wybór zacienionego stanowiska dla tych roślin. Warzywa potrzebują światła i najlepiej czują się w miejscu nasłonecznionym. Podłoże powinno być przy tym odchwaszczone i żyzne.
Kolejną rzeczą, którą kochają buraki, jest ciepło, dlatego tak ważny jest odpowiedni termin wysiewu tych warzyw. Rośliny nie mogą trafić do gruntu za wcześnie, bo źle zniosą ewentualne przymrozki. Idealny czas na siew to przełom kwietnia i maja, kiedy gleba jest już dość ciepła, by nasiona wykiełkowały.
Jeśli chodzi o wysiewanie buraków, to trzeba uważać, by nie umieszczać nasion zbyt blisko siebie. Korzenie tych roślin potrzebują dużo przestrzeni do rozwoju, czemu nie służy gęsty wysiew. Idealne odległości to ok. 15 cm pomiędzy warzywami i 30 cm pomiędzy poszczególnymi rzędami.

Błędy w pielęgnacji buraków
Niektórzy ogrodnicy popełniają duży błąd, źle podlewając warzywa. Zbyt częste nawadnianie, zwłaszcza w przypadku naturalnie wilgotnej gleby, może doprowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych.
Ważna jest nie tylko częstotliwość, ale też pora i technika podlewania warzyw. Najlepiej robić to rano oraz wieczorem, nie lejąc po liściach, a dostarczając wodę do korzeni w glebie.
Podlewanie to nie jedyny zabieg, o którym należy pamiętać podczas pielęgnacji buraków. Równie ważne jest regularne zbieranie plonów.
Pozostawienie buraków w ziemi to błąd
Chcąc cieszyć się smacznymi warzywami, warto przestrzegać terminów ich zbioru, które wynoszą ok. 60-80 dni od posadzenia w przypadku buraków jadalnych. Buraki cukrowe zbieramy nieco później, mianowicie po ok. 100-120 dniach.
Dlaczego to takie ważne? Przerośnięte buraki zaburzają poziom wilgoci w podłożu, a do tego twardnieją ich korzenie, co znacznie utrudnia zbiory i psuje ich smak.
Jeśli zadbamy o właściwą pielęgnację buraków i unikniemy powyższych błędów, możemy spodziewać się obfitych plonów w postaci dorodnych warzyw.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.
Zobacz także:
- Ogórki będą miały plony kilka tygodni dłużej. Złota rada
- Pelargonia marnieje i gubi liście? Tylko tak ją uratujesz
- Jak sprawić, żeby łodygi pomidorów były grubsze?













