Na czym polega permakultura? Nowy sposób uprawy warzyw i owoców jest coraz bardziej popularny
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy w XXI wieku można jeszcze w pełni naturalnie prowadzić swój przydomowy ogród? Zero oprysków, chemicznych nawozów i środków do ochrony roślin. Tylko wy, wasze uprawy i naturalne preparaty.
Okazuje się, że to możliwe, a trend ten zyskuje coraz większe poparcie domorosłych ogrodników. Czy permakultura stanie się nowym kanonem uprawy przydomowych ogrodów? Poznajcie bliżej to ekologiczne podejście do przydomowych upraw.
Czym jest permakultura?
Permakultura to innowacyjne, w pełni ekologiczne podejście do projektowania ogrodów i uprawy ich. Etymologia permakultury wywodzi się z języka angielskiego i jest to połączenie dwóch słów permanent (ciągły) oraz agriculture (rolnictwo).
Czym zatem jest permakultura? To nic innego jak nieustanne dbanie o swój ogród i uprawy w zgodzie z naturą, bez użycia żadnych substancji syntetycznych.
W permakulturze wyróżnia się 3 najważniejsze zasady:
- ma ona na celu troskę o ludzi i środowisko, przez promowanie ekologicznych upraw;
- pozwala zadbać o planetę, przez rezygnację z korzystania z syntetycznych nawozów;
- jej ideą jest promowanie dzielenia się nadmiarem jedzenia z ludźmi i zwierzętami.
Czy permakultura to powrót do korzeni rolnictwa?
Permakultura zakłada uprawianie roli w taki sposób, aby nie ingerować w naturalny ekosystem. W nurcie tym zakazane jest przekopywanie ziemi, gdyż zbytnio narusza to jej strukturę.
Zamiast tego należy ją użyźniać naturalnymi nawozami takimi jak kompost. Nie trzeba też podlewać roślin. Zwolennicy permakultury zakładają, że rośliny są samowystarczalne i potrafią pobierać wodę z głębszych warstw ziemi.
W nurcie permakultury nie plewimy roślin i sadzimy je wyłącznie zgodnie z warunkami klimatycznymi i siedliskowymi. Wymusza to niejako naturalną aranżację ogrodu, zmniejszając jego estetykę, za to minimalizując problem z ekologiczną uprawą.
Czy każdy może spróbować permakultury?
Okazuje się, że stanie się częścią permakultury nie jest tak proste, jak się wydaje. Minimalna ingerencja człowieka w proces rozwojowy roślin sprawia, że muszą one być posadzone w idealnych warunkach. O żadnym sztucznym nawożeniu i zmianie pH gleby w permakulturze nie ma mowy.
Permakultury zwyczajnie trzeba się nauczyć. Jeśli zdecydujecie się na uprawę warzyw w tym nurcie, z pewnością minie kilka sezonów, zanim zrozumiecie, jak poprawnie prowadzić w pełni ekologiczny ogród.
Chociaż permakultura to chwilowo niszowy nurt uprawy przydomowych ogrodów, to ten innowacyjny sposób uprawy roślin zyskuje coraz więcej zwolenników. Zaryzykowalibyście przejście na ekologiczną stronę mocy?
Zobacz także:
- Tego produktu w krajach UE już nie kupisz. Będzie nowy zakaz
- Lasy Państwowe ostrzegają przed jednym z największych owadów w Polsce. Wyrządza olbrzymie szkody w ogrodzie
- Co zrobić, gdy liście sąsiada spadną na twoją posesję? Oto co wiemy