Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Na kasztanach możesz wiele zarobić. Wystarczy, że zrobisz 1 rzecz
Kamil Świętek
Kamil Świętek 13.10.2023 16:21

Na kasztanach możesz wiele zarobić. Wystarczy, że zrobisz 1 rzecz

Kasztany
Kadr z filmu pochodzi z kanału Ryszard Molas na YouTube

Sezon na kasztany w pełni. W parkach możemy natknąć się na nie niemalże na każdym kroku. Pewnie ze względu na to, że dosłownie zalewają one parkowy krajobraz, nie zwracamy na nie zbytniej uwagi.

Tymczasem kasztany to prawdziwe żyły złota i można nich zarobić niemałe pieniądze. Jak to możliwe? Jeśli zainteresował Wasz ten temat, zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy.

Do czego można wykorzystać kasztany?

Z czym kojarzy Ci się zbieranie kasztanów? Pewnie pierwsze, co przychodzi Ci do głowy to robienie z nich ludzików, nieprawdaż? Tak, kasztany są uwielbiane przez dzieci.

Mimo tego, że są one niejadalne, genialne rozwijają kreatywność dzieci. Niektórzy poszli jednak o krok dalej i wykorzystują kasztany do wykonywania ozdób, czy nawet domowych kosmetyków.

Odpowiednio przetworzone kasztany mogą posłużyć jako domowe specyfiki do włosów, skóry, a nawet do prania odzieży. W tym artykule jednak zajmiemy się tym, ile można na kasztanach zarobić.

Kasztany 2.jpg
Canva/Traci L Smith's Images

Ile można zarobić na kasztanach?

Jaka jest wartość rynkowa kasztanów? Otóż stosunkowo niewielka. Za 1 kg kasztanów otrzymamy jakieś 1,20 zł. Brzmi mało ciekawie, zwłaszcza że skupy przyjmują kasztany od minimalnej łącznej wagi na poziomie 300 kg.

Sprzedaż kasztanów wydaje się zatem rozwiązaniem mało dochodowym, zwłaszcza że tak ogromnej ilości kasztanów raczej nie przyniesiemy do skupu w rękach.

Konieczność przywiezienia jej samochodem, mozolnego zbierania i przepakowywania naszych zbiorów powoduje, że niewielu jest zwolenników tej formy dorabiania.

Czy opłaca się zbierać kasztany?

Pojawia się pytanie, czy zbieranie kasztanów na sprzedaż w ogóle ma sens? To zależy. W zachodniopomorskim za 1 kg kasztanów otrzymamy 1,70 zł, za to w kujawsko-pomorskim jedynie złotówkę. Wszystko zależy wiec od regionu, w którym mieszkacie.

Skupy pozyskane kasztany sprzedają dalej na potrzeby przemysłu kosmetycznego. Na ich bazie powstaną kremy, żele i płyny do pielęgnacji ciała i włosów.

Czy zatem warto zbierać kasztany na handel? Jeśli w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania ceny za 1 kg są wysokie, a kasztanów jest pod dostatkiem, można rozważyć taką ewentualność. Jeśli jednak kasztany to towar deficytowy, a ceny w skupach są niskie, może lepiej skusić się na inną formę dorabiania.

Kasztany 3.jpg
Canva/Hans, pixabay

Zobacz także: