Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Na których przedmiotach domowych gromadzi się najwięcej brudu? Wyniki badań zatrważają
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 07.12.2023 16:08

Na których przedmiotach domowych gromadzi się najwięcej brudu? Wyniki badań zatrważają

Na których przedmiotach domowych gromadzi się najwięcej brudu?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Myślisz, że muszla klozetowa jest najbrudniejszym miejscem w całym domu? Jesteś w ogromnym błędzie. Toaletę czyścimy regularnie. Stosujemy również preparaty dezynfekujące i usuwające kamień. 

Najnowsze badania pokazują, jakich przestrzeni i przedmiotów nie czyścimy regularnie. Aż ponad 80% badanych przyznało, że nigdy ich nie wyczyścili. To najbrudniejsze elementy w każdym domu!

Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń

Studies of Changing Societies przeprwadziło niedawno badanie w Wielkiej Brytanii. Doświadczenie dotyczyło sprzątania w domu. Wyniki są porażające. Badani musieli wskazać między innymi, jak często myją dane powierzchnie i przedmioty codziennego użytku.

O ile toaletę regularnie czyści każdy, tak mało kto dba o czystość przedmiotów, które opiszemy poniżej. To zdecydowanie najbrudniejsze elementy w całym domu! Aż 81% badanych przyznało, że nigdy ich nie czyściło.

Na których przedmiotach domowych gromadzi się najwięcej brudu.jpg
canva/Stocker89

Pilot do telewizora i otwieracz do butelek

Przyznajcie szczerze, ile razy czyściliście podczas porządków pilot do telewizora lub otwieracz do butelek i korkociąg. No właśnie… To tam zbiera się najwięcej zarazków!

Pilot do tv możemy spokojnie czyścić specjalnymi, nawilżanymi chusteczkami do laptopa, czy ekranu telewizora. Dobrze co jakiś czas wyczyścić przestrzenie między guzikami np. przy pomocy patyczka kosmetycznego nasączonego w spirytusie lub płynie do dezynfekcji.

Otwieracz i korkociąg natomiast powinniśmy regularnie moczyć w occie, a następnie myć gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń. Ocet doskonale radzi sobie z zalegającym brudem i przede wszystkim skutecznie dezynfekuje te przedmioty.

Suszarka do naczyń, wiatrak i górna część szafy

Suszarka do naczyń wymaga regularnego czyszczenia ze względu na wodę, która zalega w plastikowym pojemniku. Na początku pojawia się nieestetyczny, śliski osad. Po czasie powstaje kamień, który ciężko doczyścić.

Podczas każdego sprzątania należy umyć plastikową część suszarki mleczkiem do czyszczenia lub nawet płynem do mycia naczyń. Jeśli kamień już się pojawił, wykorzystajmy ocet i sodę oczyszczoną. 

Nie zapominajmy także o sprzątaniu górnych części szaf, które mamy w domu. To właśnie tam osadza się tona kurzu, a w przypadku mebli kuchennych - i oleju. Po czasie zalegający brud i tłuszcz będzie naprawdę trudny do usunięcia. Szafki przecieramy wilgotną ściereczką. Brud pomoże usunąć woda z octem.

W przypadku wiatraka natomiast, wystarczy, że zbierający się kurz usuniemy przy pomocy wąskiej końcówki do odkurzacza. Jeśli nie korzystamy teraz z urządzenia, zabezpieczmy je folią, aby nie gromadziło brudu w środku.

Na których przedmiotach domowych gromadzi się najwięcej brudu.jpg
canva/DianaDuda

Zobacz także: