Najlepsze miejsce dla aksamitki na balkonie. Będzie uginać się od kwiatów
Aksamitki to piękne rośliny jednoroczne zdobiące nie jeden balkon czy taras. Nie ma zbyt dużych wymagań, ale potrafi kwitnąć naprawdę długo. Jeśli chcemy, aby ten stan długo się utrzymywał, musimy zadbać o ustawieniu jej w odpowiednim miejscu.
Jakie stanowisko i gleba dla aksamitki?
Aksamitki to rośliny, które uwielbiają miejsca pełne słońca. Mimo to nie ma przeciwwskazań do uprawiania jej w częściowo zaciemnionym lokalizacjach. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że będzie ona wtedy kwitła mniej obficie, a przekrój stanie się mniej zwarty.
Te przepiękne dary natury
warto sadzić
na podłożu żyznym i przepuszczalnym.
Dlatego trzeba pamiętać o umieszczeniu, na dnie doniczki drenażu. I pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do jej przesuszenia. Musimy podlewać ją regularnie.
Aksamitka nie potrzebuje specjalnego nawożenia, ale można to robić podczas nawożenia innych roślin, jakie mamy w swoim małym, kwiatowym ogródku
. Zwróćcie jednak uwagę na to, aby tak nawóz miał niską zawartość azotu, gdyż ten, w dużych ilościach może zatamować kwitnienie.
Jak wysiewać nasiona aksamitki?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, rośliny te uwielbiają słoneczne miejsca oraz żyzne i przepuszczalne podłoże. Dlatego, przed wysianiem aksamitki warto brać to od razu pod uwagę.
Możemy wysiać aksamitkę na dwa sposoby: wysiać bezpośrednio do gruntu, albo przygotować rozsady w pojemniczkach. Nasionka aksamitek sadzimy na głębokości około 1 centymetra. Jako że są duże, umieszczamy je w osobnym dołku. Jeśli chcecie, możecie je posiać w rowku, albo posypać luźno na ziemi.
Warto również pamiętać o odpowiedniej temperaturze, w jakiej przechowujemy zasiane aksamitki — najlepiej, jakby w takim pomieszczeniu było 20 stopni Celsjusza. Roślinki te wschodzą po 1-2 tygodniach. Wtedy dowiemy się, czy nie rosną za gęsto. Jeśli tak, należy je przepikować, najlepiej do skrzynek lub doniczek jak tylko będą miały 1 - 2 liście właściwe.
Kiedy sadzić aksamitki na balkonie i ogrodzie?
Jak tylko minie największe ryzyko związane z pojawianiem się przymrozków, czyli koło 15 maja aksamitki możemy sadzić w naszym ogrodzie. Dlaczego wtedy? Ponieważ roślinki te są bardzo wrażliwe na mróz — ten je po prostu zniszczy.
Natomiast, jeśli chcemy posadzić aksamitki w doniczkach, na balkonie możemy zrobić wcześniej. Jak to możliwe? Ponieważ doniczki, czy skrzynki łatwo przenieść w cieplejsze pomieszczenie.
Przed sadzeniem roślinek, warto zerknąć na pogodę długoterminową.
Jeśli zaistnienie ryzyko przymrozków, zawsze można okryć aksamitki np. agrowłókniną, a nawet pudełkiem papierowym
. Z reguły, taki sposób ochrony wystarcza, aby uchronić ten dar natury przed zmarznięciem.
Redakcja przypomina również o tym, że jeśli mamy
rozsady aksamitek, należy je zahartować.
Polega to na tym, że bierzemy pojemniczki, a następnie wynosimy na około tydzień na zewnątrz. Tym sposobem, roślinki przyzwyczają się do większej różnicy temperatur czy intensywniejszego nasłonecznienia.