DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ogrodnicy robią to z lawendą w ostatnim tygodniu marca. Kwitnie bez opamiętania
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 27.03.2023 12:28

Ogrodnicy robią to z lawendą w ostatnim tygodniu marca. Kwitnie bez opamiętania

Kobieta w polu lawendy
canva/pia_ch, Getty Images

Lawenda kiedy zakwitnie, zawsze wygląda pięknie. To element sztuki stworzony przez przyrodę. Roślina ta, to również naturalna bariera zapachowa na mole i komary. Dlatego warto zasiać ją w swoim ogrodzie. Aby bujnie rosła trzeba wiedzieć, w jaki sposób i kiedy przycinać lawendę.

Kiedy i dlaczego przycinamy lawendę?

Przycinanie lawendy jest pozytywnie wpływającym zabiegiem: odmładza roślinę oraz zapobiega zdrętwieniu pędów. Pozwala również zachować dobrą formę rośliny, a nawet ułatwia formowanie korzeni.

Najlepiej, takie cięcia przeprowadzać: zaraz po posadzeniu rośliny — młode krzewinki można przyciąć, aż o połowę. Natomiast dwa lub trzy kolejne cięcia wykonuje się wtedy, kiedy lawenda rośnie już jakiś czas w naszym ogrodzie: na wiosnę, lato oraz jesień (jeśli zapomnieliśmy zrobić tego na wiosnę). Tak zwane wiosenne cięcie wykonujemy pod koniec marca, natomiast letnie w okresie lipca i sierpnia, jesienne zaś w połowie września. 

Lawenda i nożyce do cięcia.png
canva/oksanashufrych
Tego jeszcze nie było. Ekipa „Nasz nowy dom” podarowała samotnej matce nie tylko remont

Wiosenne oraz letnie przycinanie lawendy

Cięcie wiosenne wykonywane jest zamiennie z tym jesiennym. Jego celem jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniego pokroju rośliny, a także pozwala uniknąć pojawiania się tak zwanych łysych gniazd. Podczas tego cięcia, lawendę przycinamy od jednej do dwóch trzecich pędów.

Przy wiosennym cieciu pamiętaj, aby uważać na pączki kwiatowe, gdyż można je bardzo łatwo uszkodzić. Jeśli lawenda ma za mało pędów, nie podcinaj jej. Daj roślinie czas na rozwój. Zawsze zostawiaj trochę świeżych, zielonych liści na wszystkich łodygach, gdyż zbyt mocno przycięte nie odrosną.

Podstawowe zasady przycinania lawendy

Nie tylko pora roku jest istotna podczas przycinania lawendy — pogoda również powinna być brana pod uwagę. Jeśli aura będzie odpowiednia, roślina będzie rzadziej chorować. Dlatego przycinanie tej pięknej krzewinki robimy w ciepły, słoneczny dzień. Cięcia w ten dzień zmniejszają ryzyko wdania się infekcji w skaleczenie.

Cięcie lawendy przez ogrodnika.png
canva/RonBailey