Najlepszy sposób nawożenia sałaty. Wyrośnie bujna i jędrna, więcej nie kupisz jej w sklepie
Na dobre na polskie stoły zawitała w XVI wieku. Z biegiem czasu, oprócz sałaty masłowej zaczęto hodować różne inne jej gatunki, które nie tylko cieszą wzrok pięknymi liśćmi, ale również dobrze smakują. Sałata jest rośliną dość łatwą w uprawie. Nadaje się zatem idealnie do przydomowego ogródka warzywnego!
Jak uprawiać sałatę w ogrodzie?
Sałatę można uprawiać zarówno z nasion, jak i rozsad zasadzanych w wilgotnej glebie na głębokości 20 centymetrów. Ta metoda przyspieszy nasze zbiory.
Nasionka sałaty najlepiej wysiewa się od wczesnej wiosny do późnego lata. Wtedy, będzie przez calutki sezon. Tu przypominamy, że jest rośliną jednoroczną mająca krótki okres wegetacji. Jeśli regularnie będziemy wysiewać nasiona w małych ilościach, unikniemy zbierania sporej ilości świeżych główek jednocześnie. Zależy nam przecież na tym, aby nic się nie zmarnowało!
Sałaty nie musimy sadzić na dużych grządkach, gdyż takich nie potrzebuje. Najlepiej zasiać ją na małych zagonach, gdyż wtedy plony będą wyższe. Trzeba tylko pamiętać, aby zbierać sałatę metodą liściową. Idealnie, na taki sposób uprawy nadaje się sałata dębolistna i lollo. Takie nasionka wysiewa się co kilka dni, przez około dwa miesiące zaczynając od kwietnia. Należy pamiętać o pozostawieniu między siewkami przerw, najlepiej tak około 5 centymetrów.
Po upłynięciu 4 - 8 tygodni zbieramy liście, ścinając je mniej więcej około 1,5 - 2,5 centymetrów nad ziemią. Czekamy, aż roślina odbije i po około 7-8 tygodniach ponawiamy zabieg.
Dodamy, że sałatę można posadzić po innych roślinkach , ale również do stworzenia obwódki z innymi zielonymi darami natury. A jeśli zabraknie dla niej miejsca, to jak pisaliśmy na początku artykułu — można zacząć tworzyć rozsady i dopiero po czasie przesadzić do miejsca dla niej przeznaczonego.
Czym nawodzić sałatę?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że sałata uwielbia glebę gliniasto-piaszczystą. Potrzeba ją dobrze nawozić albo obornikiem, albo kompostem - 4 kg/m2 . Najlepiej rośnie na takim oborniku, jaki został zastosowany jesienią. Szybciej dojrzewa, a do tego jest zdecydowanie lepszej jakości niż ta, przy której nie zastosowano takowego. Sałata nie przepada za ziemią piaszczystą i suchą, gdyż łatwiej wybija wpędy i jest mniej delikatna.
W kwestii stanowiska również nie ma zbyt dużych wymagań i może rosnąc w nasłonecznieniu lub też półcieniu. Na samym początku uprawy potrzebuje bardzo dużo światła słonecznego, ale im go więcej, tym lepiej. Będzie dorodniejsza!
Roślina ta uwielbia chłodny klimat, toteż zalecane jest, aby w czasie upałów zacieniać miejsca, na jakich rośnie.
Dzięki temu zapewnimy jej nieco niższej temperatury, ale też spowolnimy proces wybijania rośliny w pędy kwiatowe. Wystarczy do tego długi dzień oraz temperatura 20 stopni Celsjusza.
Chociaż, sałata potrzebuje dużo wody, nie znosi jej nadmiaru w glebie, gdyż jej główki zaczynają gnić.
Trzeba również pilnować wilgotności powietrza.
Ta nie może być ani za niska, ani za wysoka. Powoduje to szybki rozwój choroby.
Pamiętajcie, że smak liści sałaty zależny jest od tego, w jakiej glebie zostanie zasadzona!
Najsmaczniejsze są wtedy, kiedy wysadzimy roślinę na wilgotnym, żyznym oraz próchniczym podłożu. Na suchym, staną się mniej delikatne i gorzkie w smaku.