Są małe i niepozorne. Gdy będzie ich więcej, zniszczą wszystkie kwiaty w domu
Małe niepozorne robaczki potrafi siać spustoszenie w naszych ogrodach. Niestety, często bagatelizujemy ich obecność, twierdząc, że takie maleństwa nie są w stanie zagrozić naszym roślinom. Jakże mylne to założenie.
Tymczasem skoczogonki to insekty, które atakują wiele roślin, powodując ich powolne obumieranie. Na szczęście sposoby na to, jak pozbyć się skoczogonów nie są drogie i spokojnie możecie zrobić je z domowych preparatów.
Czym są skoczogonki?
Skoczogonki to stosunkowo małe żyjątka, które chętnie zamieszkują doniczki naszych roślin. Wyróżnia się ich nawet 10 tys. gatunków, z czego w Polsce możemy spotkać około 500. Skoczkonogi mogą być koloru białego, brązowego lub czarnego.
Skąd wzięła się ich nazwa? Skoczogonki to stworzenia, potrafiące skoczyć nawet na odległość 20-krotności swojego rozmiaru, co jest absolutnie wybitnym wynikiem. Na szczęście zwierzęta te osiągają jedynie 5-6 mm długości i nie są groźne dla człowieka.
Dlaczego skoczogonki atakują rośliny?
Skoczogonki to żyjątka lubiące bytować w kompoście do dobrze użyźnionych glebach. Z tego względu zdarzają się przypadki, w których kupujemy je już z glebą do roślin w markecie.
Skoczogonki mogą również przenikać do gleby za pośrednictwem wyczuwania martwej materii organicznej, nalotów, porostów, czy żyznej gleby bogatej w związki organiczne. Jeśli jest ich niewiele, nie są szkodliwe dla roślin.
Skoczkonogi jednak szybko się rozmnażają i to tu pojawia się problem. Gdy będzie ich już bardzo dużo, a związki pokarmowe zawarte w glebie się skończą, skoczkonogi zaczną atakować nasze rośliny. Są wszystkożerne, więc nie oszczędzą ani jednego kwiatka.
Jak walczyć ze skoczogonkami?
Istnieje wiele sposobów na walkę ze skoczogonkami. Można przykładowo wytępić je za pomocą oprysku z sody oczyszczonej wody, posypując ziemię cynamonem, a nawet wymianę podłoża.
Jeśli jednak chcecie dogłębnie zadbać o swoją roślinę, polecamy umieścić ją w wannie, napełnić ją i odczekać 2-3 godzin. Po tym czasie wystarczy zebrać robaczki z powierzchni wody, osuszyć roślinę i ponownie zakopać ją w ziemi.
ZOBACZ TAKŻE:
- Włożyłem liście laurowe do chlebaka i szafek w kuchni. Przykry problem zniknął
- Babciny sposób na zardzewiałą blachę. Nie musisz kupować nowej
- Za 2 zł pozbędziesz się mrówek. Domowy sposób na szkodniki