Nie czekaj, mija czas na posianie lawendy. Zostało tylko kilka dni
Kiedy zakwitnie, prezentuje się naprawdę pięknie, tworząc iście bajkowy krajobraz. Nic dziwnego, że „lawenda jest duszą Prowansji”. Dlatego warto wiedzieć, jak siać lawendę, abyśmy i my, mogli cieszyć się królową pośród roślin kwitnących.
Kiedy najlepiej sadzić lawendę?
Najlepszym momentem na wysianie lawendy to początek wiosny, czyli końcówka marca i początek kwietnia.
Jeśli planujemy posadzić ją w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na jeden moment — przymrozki. Mając pewność, że tych nie będzie już w ogóle można śmiało siać lawendę w zielonym zakątku. To bardzo ważne, aby mieć na to baczenie, gdyż lawenda nie znosi niskich temperatur.
Lawendę można sadzić do doniczek i wystawić na balkon albo taras tworząc na nich bajkową atmosferę.
Jak powinno się dbać o lawendę?
Lawenda należy do roślin mało wymagających, jednak ona również wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Najważniejszą czynnością, którą musimy wykonywać podczas codziennego doglądania rośliny to odchwaszczanie. Lawenda nie toleruje w swoim otoczeniu takiego towarzystwa, gdyż utrudnia ono cyrkulację powietrza wokół niej.
Kolejną rzeczą jest stosowanie kompostu w porze jesiennej. Dzięki temu poprawimy kondycję rośliny oraz odżywimy ją.
Nie wolno również zapominać o regularnym przycinaniu lawendy. To również zabieg pielęgnacyjny, który należy wykonywać po kwitnieniu oraz wiosną.
Podczas tego pierwszego cięcia usuwamy kwiatostany oraz części łodygi, zaś drugiego — usuwamy przemarznięte i uschnięte partie rośliny.
Pamiętajcie, aby podczas przycinania: nie przycinać zdrętwiałych pędów lawendy, gdyż te regenerują się znaczni wolniej, a kilkuletnie rośliny odmładzamy poprzez cięcie na wysokości 15 centymetrów. W przypadku młodych okazów — ścinamy je o połowę długości.
Lawendowe ciekawostki
Lawenda jest symbolem czystości, poświęcenia spokoju oraz łagodności. Kojarzona głównie z wiekiem średnim.
Rozrasta się poprzez przycinanie łodyg oraz rozrost korzeni, ponieważ nie ma nasion.
Roślina ta występuje w różnych odcieniach kolorystycznych takich jak: żółte, różowe, a nawet niebieskie. Nic dziwnego, że uchodzi za kwiat rodem z bajek dla dzieci.
Lawenda wyróżnia się, aż 30 gatunkami i 300 jej odmianami. To naprawdę dużo, jak na tak skromną roślinkę! Co ciekawe, każda odmiana różni się od siebie: kształtem, wielkością kwiatostanów, a nawet liśćmi.
Napary z lawendy mają zbawienny wpływ na nasz układ pokarmowy — pomaga przy zaburzeniach apetytu, czy problemach trawiennych, więc jest dobra na biegunkę. Do tego, działa rozkurczająco, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, a nawet przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Mało tego stosowana jako tonik spowalnia proces starzenia się.