Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nie czyść przypalonego żelazka octem, jest lepszy sposób
Kamil Świętek
Kamil Świętek 12.02.2024 13:42

Nie czyść przypalonego żelazka octem, jest lepszy sposób

Przypalone żelazko
Shutter/Pavel_Kostenko

Komu z nas chociaż raz w życiu nie zdarzył się ten przykry problem. Chociaż przypalone żelazko to jeszcze nie koniec świata, najczęściej takiego typu sytuacje okraszone są ogromem nerwów. Zamiast wyrzucać urządzenie lub próbować doczyścić je octem i innymi sposobami, wypróbuj ten trik.

Dzięki niemu w prosty sposób pozbędziesz się przypaleń, a powierzchnia żelazka nie będzie porysowana. Wszystko, czego potrzebujesz, masz w domu. Przypalone żelazko szybko stanie się tylko złym wspomnieniem. 

Dlaczego znowu przypaliłem żelazko?

Stało się, chwila zagapienia się, nieumiejętne prasowanie materiału i już problem gotowy. Pal sześć spalone ubranie – co zrobić z przypalonym żelazkiem? Przede wszystkim nie ma powodów do wpadania w panikę. Takie rzeczy się zdarzają. 

Każdy z nas może przecież nie przeczytać instrukcji na metce, czy zwyczajnie ustawić zbyt wysoką temperaturę prasowania. Zamiast denerwować się na cały świat, odłączcie przypalone żelazko od zasilania i pozwólcie mu wystygnąć. 

Wiele osób czyści przypalone żelazko przy pomocy szczoteczki lub szorstkiej strony gąbki do mycia naczyń. Nie jest to dobre rozwiązanie. Takie materiały mogą trwale uszkodzić nasze urządzenie. Czyszczenie żelazka octem jest natomiast czasochłonne i wydziela się przy tym bardzo nieprzyjemna woń. 

Przypalone żelazko 2.jpg
Canva/pixelshot

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Wykorzystaj sól kuchenną

Drobnoziarnista sól kuchenna jest remedium na wiele bolączek. Doskonale radzi sobie także z zabrudzeniami na żelazku. Jeśli urządzenie jest mocno przypalone, na desce do prasowania rozłóż gazetę, a następnie rozsyp na niej sól.

Żelazkiem prasuj gazetę przez kilka minut. W ten sposób bardzo szybko je wyczyścisz bez octu i bez szorowania. Sól pod wpływem ciepła rozpuści się, nie musisz się więc bać, że zarysuje delikatną powierzchnię urządzenia.

Sól kuchenna poradzi sobie z brudną blachą

Skoro wiecie już jak wyczyścić przypalone żelazko, pora zdradzić wam mały sekret. Patent z solą doskonale sprawdza się również przy próbie wyczyszczenia przypalonej blachy.

Wystarczy posypać ją obficie solą kuchenną, rozłożyć na niej równomiernie sól i włożyć przypalona blachę do piekarnika. Gdy tylko sól zbrązowieje, wyciągamy blachę, usuwamy resztki soli i przystępujemy do mycia blachy pod bieżącą wodą.

Proste nieprawdaż? Efekt przerasta najśmielsze oczekiwania. Polecamy go wypróbować, jeśli zdarzy wam się mieć do czynienia nie tylko z przypalonym żelazkiem, ale również z przypaleniami w kuchni.

Przypalone żelazko 3.jpg
Canva/pixelshot

ZOBACZ TAKŻE: