Nie kupuję już gąbek. Ten zamiennik kosztuje 0 zł i wystarczy na ponad miesiąc
Gąbki do mycia naczyń to niezbędne wyposażenie w każdej kuchni, ale wykorzystujemy je też w czasie sprzątania. Dobrze sprawdzają się do mycia łazienki. Jednak mają kilka wad, które mogą skłonić nas do zastąpienia ich czymś innym.
Gąbki musimy regularnie wymieniać, ponieważ gromadzą się na nich bakterie. Niestety są przez to nieekologiczne. Czym możemy je zastąpić?
Czy gąbki do mycia naczyń są niezastąpione?
Mycie naczyń nie jest przyjemnym obowiązkiem. W dużej mierze przestaliśmy samodzielnie czyścić kubki, talerze i sztućce. Coraz częściej ten obowiązek wykonuje za nas zmywarka. Jednak czasami i tak musimy sięgnąć po gąbeczkę do naczyń.
Własnoręcznie czyścimy garnki, patelnie i inne naczynia, których zmywarka nie może doczyścić. Oczywiście gąbka przydaje się zawsze, jeśli do umycia mamy coś wykonanego z drewna.
Drewnianych łyżek, desek, a nawet patelni z drewnianymi rączkami nie wolno myć w zmywarce. W ten sposób niszczymy drewno, a nawet możemy zaszkodzić urządzeniu. Czym jednak zastąpić tradycyjne gąbki do mycia naczyń?
Myjkę do naczyń zrobisz w domu
Gąbka jest niezbędna jeśli mamy do umycia naprawdę brudne naczynia lub danej rzeczy nie wolno umieszczać w zmywarce . Jednak to nie zmienia faktu, że dobrze znane kolorowe myjki nie są najlepszym wyborem.
Gąbki do naczyń trochę kosztują, musimy regularnie je wymieniać i przez to są nieekologiczne. Dlatego warto zrobić myjkę samodzielnie. Przyda się do tego stara firanka, która i tak od dłuższego czasu zalega w szafce.
Zrób ekologicznę myjkę do naczyń
Do zrobienia domowej myjki wystarczy fragment firanki o wymiarach 15 cm na 80 cm. Oba końce łączymy za pomocą sznureczka i tworzymy z nich supeł. Następnie robimy z firanki harmonijkę.
Złożoną tkaninę na środku obowiązujemy gumką lub ponownie sznurkiem. Z wyglądu myjka będzie przypominała kwiatka. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, posłuży znacznie dłużej niż zwykła gąbka do mycia naczyń .
Po każdym użyciu należy myjkę dokładnie opłukać i odwiesić do wyschnięcia. Dzięki temu nie będą gromadzić się na niej zarazki. Co 2 tygodnie należy ja sparzyć wrzątkiem. Warto też raz na jakiś czas wyprać myjkę w pralce.
Zobacz także:
- Nietypowe zastosowania proszku do pieczenia. Te triki zdradziła mi babcia
- Nie mieści się w głowie, jak cenne są łupiny czosnku. Nie wyrzucaj ich, rośliny je kochają
- Przenoszą gronkowca i salmonellę. Mogą pojawić się nawet wtedy, gdy regularnie sprzątasz