DomekIOgrodek.pl Kuchnia Nie odkamieniam czajnika octem i kwaskiem. Wykorzystuję kuchenny odpad
canva/phily007

Nie odkamieniam czajnika octem i kwaskiem. Wykorzystuję kuchenny odpad

12 stycznia 2024
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

Niezależnie od tego, czy używamy czajnika tradycyjnego, czy mamy w domu czajnik elektryczny, z czasem pojawia się w nim kamień. Niestety ciężko się go pozbyć. Uważa się, że jednym z najskuteczniejszych sposobów jest użycie octu. Czy mamy inne alternatywy?

Ocet ma specyficzny i intensywny zapach, za którym sporo osób nie przepada. Dlatego do czyszczenia czajnika warto wykorzystać inne środki. Jest jeden prosty sposób na usunięcie kamienia z czajnika.

W czajniku zbiera się kamień. Skąd tam się bierze?

Czajnik to zdecydowanie niezbędne urządzenie w naszym domu. Ciężko wyobrazić sobie dom bez niego zwłaszcza teraz, kiedy na zewnątrz mamy minusową temperaturę. Ciepła herbata w takie dni jest prawdziwym ukojeniem.

Niestety w czajniku z czasem może gromadzić się kamień, a to negatywnie wpływa na pracę urządzenia. Osad pojawia się, kiedy podczas gotowania uwalniają się minerały, które następnie osiadają na dnie i ściankach czajnika.

Niezależnie od tego, czy używamy czajnika na gaz, czy mamy czajnik elektryczny, problem z kamieniem może się pojawić. Jak w prosty sposób pozbyć się osadu? Zwykle korzystamy z octu lub kwasku cytrynowego. Jednak jest jeszcze jedna opcja.

kamień w czajniku
Canva / pixelshot

Jak usunąć kamień z czajnika?

Ocet i kwasek cytrynowy to nie jedyny sposób na usunięcie kamienia z czajnika. Nieprzyjemnego osadu możemy pozbyć się w naprawdę prosty sposób, wykorzystując obierki ziemniaków.

W tym celu musimy wsypać obierki do urządzenia, a następnie zalać je wodą i zagotować. Kamień zniknie w mgnieniu oka, a my wykorzystamy obierki, które zwykle lądują w koszu. Możemy wykorzystać je jeszcze w inny sposób.

Obierki z ziemniaków ożywią rośliny doniczkowe

Obierki z ziemniaków możemy wykorzystać też jako naturalny nawóz do kwiatów. Zawierają sporo składników odżywczych, takich jak potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo, miedź oraz cynk.

Możemy wykorzystać wodę, która posłużyła nam do wyczyszczenia czajnika. Wystarczy przelać ją do butelki i poczekać aż wystygnie. Następnie woda po obierkach podlewamy rośliny doniczkowe.

kamień w czajniku
Canva / HappyNati, Getty Images

Zobacz także:

To z nią mieszka Andrzej Piaseczny w przestronnej posiadłości. Bajkowo się urządzili
Nałóż na okna. Wystarczy kilka kropel i nie będą parować
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy