Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie rób tego przed sadzeniem ziemniaków. Będą miały parcha
Kamil Świętek
Kamil Świętek 10.04.2024 07:52

Nie rób tego przed sadzeniem ziemniaków. Będą miały parcha

Sadzenie ziemniaków
Fot. YouTube/Rob Bob's Aquaponics & Backyard Farm

Już niedługo ruszymy do naszych ogródków, aby zasadzić ziemniaki. Przed tym jednak warto odświeżyć sobie, czego rośliny te potrzebują do prawidłowego wzrostu.

Przez często powielane błędy sadzenie ziemniaków staje się dla mniej wprawionych ogrodników prawdziwym wyzwaniem. Wiedzieliście, że przez nieodpowiednie przygotowanie gleby, ziemniaki mogą mieć parcha?

Czy warto wapnować glebę?

Przyjęło się, że wapnowanie gleby to jeden z lepszych sposobów na odżywienie jej. Pozwala to na łagodzenie kwaśnego odczynu gleby, optymalizacje pH oraz zwalcza patogeny.

Co ważne, wapnowanie gleby wspomaga wzrost roślin, ponieważ wiele z nich potrzebuje wapnia do prawidłowego rozwoju. Związek ten pozytywnie wpływa na ogólną kondycję i jakość warzyw i owoców.

Czy zatem warto wapnować glebę? Oczywiście, że tak. Pamiętajcie jednak, aby robić to wedle ściśle określonych procedur, które przedstawimy wam poniżej.

Sadzenie ziemniaków 2.jpg
Fot. Canva/Deyan Georgiev

Kiedy i jak wapnować glebę?

Teoretycznie wapnować glebę można przez cały rok, aczkolwiek najlepszym okresem jest do tego listopad. Wapno stosujemy na rozdrobnioną, porowatą glebę. Doskonale sprawdzi się ono do przygotowania ziemi pod uprawę roślin kapustnych, czosnku, cebuli, ale również roślin strączkowych, czy sadzenie ziemniaków.

W zależności od rodzaju gleby stosuje się od 0,5 do nawet 2,5 km wapna na 10 metrów kwadratowych:

  • na gleby kwaśne stosuje się 2-2,5 kg wapna;
  • na lekko kwaśne 1-1,4 kg;
  • na te o odczynie obojętnym 0,5-0,7 kg wapna.

Jakich błędów nie popełniać podczas wapnowania gleby?

Kategorycznie zabrania się jednoczesnego stosowania wapna z innymi nawozami, a w szczególności z nawozami fosforowymi czy obornikiem. Reakcje chemiczne, jakie mogą powstać między tymi substancjami, prowadzą do wyjałowienia gleby z azotu.

Co ważne wapnowania gleby nie należy przeprowadzać na wiosnę, zwłaszcza jeśli planujemy w tym miejscu sadzenie ziemniaków. Wapno rozłożone bezpośrednio przed sadzeniem, sprzyja powstawaniu parcha ziemniaczanego.

Odnośnie sadzenia ziemniaków, warto zwrócić uwagę, aby przed wapnowaniem gleby sprawdzić jej pH. Ziemniaki dobrze rozwijają się w ziemi o odczynie 5,5-6,5 pH. Jeśli zatem poprzez wapnowanie za bardzo zmienicie pH gleby, zamiast pięknych plonów, będziecie musieli obejść się smakiem.

Sadzenie ziemniaków 3.jpg
Fot. Canva/Lex20, Getty Images

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Rob Bob's Aquaponics & Backyard Farm” na YouTube

ZOBACZ TAKŻE: