Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Padł rekord zimna w listopadzie. Z rana odnotowano tu blisko 20 stopni na minusie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 24.11.2023 14:45

Padł rekord zimna w listopadzie. Z rana odnotowano tu blisko 20 stopni na minusie

Odśnieżanie auta
canva/pixelshot

Wiele osób sceptycznie podchodziło do zimy w listopadzie. Jednak kolejny raz pogoda nas zaskoczyła. Biały puch pojawił się w wielu regionach Polski. Na początku osiadł oczywiście w górach.

Wraz z pierwszym śniegiem temperatura w całym kraju mocno spała. W wielu regionach Polski mogliśmy zaobserwować ujemną temperaturę na termometrach. Wczoraj w jednym miejscu spadła do prawie -20 stopni Celsjusza.

Zima dotarła do Polski

Biały puch pojawił się w wielu regionach Polski. W niektórych miejscach został na kilka dni, a w innych stopniał naprawdę szybko. Jednak to nie zmienia faktu, że musimy powoli wyciągać ciepłe ubrania i bardziej uważać na drogach.

Temperatura też jest coraz niższa i częściej z samego rana skrobiemy szyby w samochodach. Szczególnie trudne warunki panują w górach. To właśnie na szczytach najwcześniej pojawił się pierwszy śnieg.

W jednym miejscu w Polsce temperatura spadła do blisko -20 stopni Celsjusza. Zima zaczęła się tam na dobre. Warstwa pokrywy śnieżnej sięga już 10 cm. Gdzie panują takie warunki pogodowe?

pogoda (1).jpg
canva/screkpka

Atak zimy w górach

Wczoraj na Babiej Górze wiatr wiał z prędkością 80 kilometrów na godzinę, a odczuwalna temperatura z samego rana wynosiła około -20 stopni Celsjusza. Warunki na szczycie są trudne, o czym poinformował Babiogórski Park Narodowy na swoim Facebooku.

- Dziś na szczycie siła wiatru sięgała 80 kilometrów na godzinę, a temperatura odczuwalna wynosiła około -20 stopni Celsjusza. Wszystkich wybierających się na babiogórskie szlaki informujemy, że na Babiej Górze panują warunki zimowe. W związku z tym prosimy o nielekceważenie Królowej Beskidów i właściwy ubiór, wyposażenie oraz dużą dozę wyobraźni, by wyprawa zakończyła się szczęśliwie - możemy przeczytać w poście Babiogórskiego Parku Narodowego.

Osoby wybierające się na Babią Górę muszą odpowiednio się przygotować. Ważne są nie tylko nasze możliwości fizyczne, ale też prawidłowy ubiór. Jak przygotować się do wyprawy na Babią Górę?

Jak przygotować się na wycieczkę?

Warunki na Babiej Górze są naprawdę trudne. Osoby, które myślą o wycieczce powinny zadbać o nieprzemakalną i grubą kurtkę. Do tego przydadzą się też odpowiednie buty. W wielu miejscach potrzebne będą raki.

Ratownicy przypominają, że na taką wyprawę należy mieć ze sobą zapas ciepłych napoi oraz telefon komórkowy, który pomoże ich odszukać w razie wypadku na szlaku.

Zobacz także: