DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Nie wiesz, jak zakwasić glebę przy borówkach? Użyj tych zakwaszaczy
Fot. Canva/Katharina13, Getty Images

Nie wiesz, jak zakwasić glebę przy borówkach? Użyj tych zakwaszaczy

1 czerwca 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Jeśli kiedykolwiek uprawialiście borówki, wiecie, że rośliny te doskonale odnajdują się w glebie o pH 3,5-4.0. Niestety, ze świecą szukać takich właściwości gleby.

Zamiast jednak załamywać ręce, zastanówmy się, jakich substancji możemy użyć, aby zakwasić glebę. Okazuje się, że możemy to zrobić nawet wykorzystując naturalne metody. Jeśli dotychczas stosowaliście w uprawie borówek chemiczne środki, ten artykuł z pewnością przypadnie Wam do gustu.

Dlaczego warto zakwasić glebę pod borówki?

Zakwaszanie gleby pod borówki to bardzo ważna czynność w ich pielęgnacji. Przede wszystkim pozwala to na znacznie lepszy rozwój rośliny oraz uodparnia ją przed chorobami.

Co ważne, warto zakwasić glebę co najmniej rok przed sadzeniem roślin, aby mieć pewność, że stosowane środki wyszły do kompleksu sorpcyjnego gleby.

Zakwaszanie gleby pod borówki wcale nie musi wiązać się ze stosowaniem chemicznych preparatów. Zamiast tego śmiało możemy wykorzystać ekologiczne metody , które będą równie skuteczne.

Borówki 2.jpg
Fot. Canva/jtyler, Getty Images Signature

Jak zakwasić glebę pod borówki?

Aby zakwasić glebę pod borówki, wystarczy nam nieco trocin, torfu lub zmielonej kory sosnowej. Produkty te wystarczy wymieszać z glebą, zwracając uwagę na poziom zmiany odczynu.

Zaznacza się, że przy uprawie borówek warto wymieszać glebę ze wspomnianymi środkami nawet na głębokości 30-40 cm, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że borówki rosną na odpowiednim stanowisku.

Jak pielęgnować borówki?

Warto wiedzieć, że borówki doskonale rozwijają się na torfowiskach i glebach przyleśnych. Borówki odnajdą się także na lekkich, średnio żyznych ziemiach.

Warto zwrócić również szczególną uwagę na to, aby zapewnić borówkom przewiewność i dużą zawartość próchnicy w glebie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że roślina będzie prawidłowo się rozwijać i wyda ogromny plon.

Ostatnie, o czym należy pamiętać, to nawadnianie. Im lżejsze gleby wykorzystamy do uprawy borówek, tym częściej należy nawadniać rośliny , bowiem borówki mają korzeń dosyć płytko i są szczególnie podatne na przesuszanie, wynikające chociażby z oddziaływania upalnego słońca.

Borówki 3.jpg
Fot. Canva/Burst, Pexels

ZOBACZ TAKŻE:

Rozpuść w wodzie i podlej ogórki i pomidory. Szybko urosną
Zalej skorupki octem. Szybko rozwiążesz problem w ogrodzie
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy