Nie wyrzucaj łupin z pistacji. Przydadzą Ci się w ogrodzie
Wielu z nas potraktuje je jako zwykły odpad, a doceni tylko niewielu. Tymczasem łupiny z pistacji to bardzo dobra baza pod nawóz do roślin, ale nie tylko. Łupiny przydadzą Ci się bardziej, niż myślisz.
Jeśli nie znaliście patentu na ich wykorzystanie, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem. Będziecie zdziwieni, jak wiele zastosować mają łupiny wspomnianych orzechów.
Właściwości łupin z pistacji
Łupiny z pistacji mają szereg zastosowań w ogrodzie, chociaż mało który ogrodnik o tym wie. Przykładowo mogą one służyć do dekoracji rabat, pomów w odstraszaniu szkodników ogrodowych, czy stanowić bazę pod nawóz.
Wyrzucanie łupin z pistacji to czysta strata pieniędzy. Zastanówcie się – po co wydawać pieniądze na specjalistyczne środki, skoro najcenniejszy nawóz wyrzucacie do kosza.
Jeśli zatem jesteście miłośnikami orzeszków, teraz już wiecie, że macie na to swoje usprawiedliwienie. W końcu nie podjadacie między posiłkami a „tworzycie” bazę pod nawóz.
Jak wykorzystać łupiny z pistacji w ogrodzie?
Aby wykorzystać łupiny z pistacji, należy zgromadzić ich pokaźną ilość. Następnie warto je dobrze wysuszyć na przykład na słońcu. Po zmieleniu możemy śmiało dodać je do kompostu, czy zmieszać z glebą.
Szczególnie warto zainteresować się ostatnim rozwiązaniem. Dodanie łupin z pistacji do gleby może wspomóc zatrzymywanie w niej wody oraz nieco poprawić jej strukturę. Co ważne, łupiny z pistacji równoważą pH gleby.
Dzięki nim zapomnisz o szkodnikach
Łupiny z pistacji doskonale sprawdzą się również jako środek do odstraszania szkodników. Okazuje się, że mszyce i wiele innych owadów nie toleruje ich zapachu. Ostre krawędzie zgniecionych łupin stanowić będą barierę nie do przejścia przykładowo dla ślimaków.
Takie wykorzystanie łupin z pistacji jest wręcz dziecinnie proste. Wystarczy rozsypać je wokół miejsc, które chcemy ochronić i gotowe. Zero mielenia, tworzenia oprysków, czy innych czasochłonnych procedur.
Jeśli przekonaliśmy was do wykorzystania łupin z pistacji w ogrodzie, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach. Wypróbujcie ten patent na własnych działkach i poczujcie różnicę.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „David's Woodturning” na YouTube
ZOBACZ TAKŻE:
- Najlepszy sposób na niskie rachunki za światło. Tak zmniejszysz opłaty
- Tych roślin nie wrzucaj do kompostownika. Spowolnią rozkład nawozu
- Katarzyna Dowbor znowu zajęła się remontem. Przygotowała niespodziankę