Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tak stworzysz ogród i warzywnik na balkonie. Wywiad z Joanną Żytkowską
Kamil Świętek
Kamil Świętek 23.04.2024 16:14

Tak stworzysz ogród i warzywnik na balkonie. Wywiad z Joanną Żytkowską

Joanna Żytkowska
Fot. Materiały promocyjne

Joanna Żytkowska to polska pisarka, autorka bloga poprostuposadz.pl oraz zapalona ogrodniczka. W swoich social mediach pokazuje jak uprawiać rośliny tradycyjnymi metodami oraz testuje nowości ogrodnicze.

Na rynku wydawniczym autorka debiutowała w 2023 roku pozycją „Po prostu posadź. Twój domowy ogród warzywny”, która jest poradnikiem dla początkujących ogrodników, chcących rozpocząć swoją przygodę z ekologicznymi uprawami. Teraz poszła o krok dalej, prezentując swoje podejście do balkonowego ogrodnictwa.

Joanna Żytkowska o „ogrodach na balkonie”

W tym roku ukazała się jej najnowsza pozycja pt. „Ogród na balkonie. W doniczce i wszędzie, gdzie chcesz”. Joanna Żytkowska porusza w niej tematykę wykorzystania małej balkonowej przestrzeni do uprawy roślin, twierdząc, że ogrodnictwo może praktykować niemalże wszędzie.

Autorka w wyżej wymienionej pozycji zdradza tajniki jak hodować zioła, warzywa i kwiaty na balkonie, tarasie, a nawet na parapecie. Dzieląc się swoimi wieloletnimi doświadczeniami, Joanna Żytkowska zachęca do kreatywności w przydomowym i balkonowym ogrodnictwie, zabierając nas w podróż pełną zapachów, barw i ekologicznego podejścia do pielęgnacji roślin.

Jeśli jeszcze nie zdążyliście zakupić tego ogrodniczego bestsellera, mamy dla was niespodziankę. Joanna Żytkowska zdradziła nam swoje tajniki w wywiadzie. Niżej możecie przeczytać jego pierwszą część.

Joanna Żytkowska 2.jpg
Fot. Materiały promocyjne 

Joanna Żytkowska o wyzwaniach podczas pisania książki

Czy podczas pisania książki natrafiła Pani na jakieś informacje, które szczególnie mocno Panią zaskoczyły? Np. sposób uprawy lub pielęgnacji konkretnej rośliny?

Cała książka powstała na bazie moich własnych doświadczeń. Opisywałam w niej te tematy, które sama przerobiłam. Nie było więc tak, żeby coś mnie zaskoczyło. Ogólnie polecam przed sianiem i sadzeniem konkretnych gatunków, by dowiedzieć się o nich co nieco. Chodzi o to, by nie popełniać oczywistych błędów, jak np. sadzenie pomidorów w zacienionym miejscu. Warto na początek wybrać kilka ulubionych warzyw, sprawdzić ich potrzeby i postarać się im zapewnić maksymalnie dobre warunki. Dopiero w kolejnych latach rozwijać ogródek o kolejne uprawy.

Joanna Żytkowska 3.jpg
Fot. Materiały promocyjne 

Jak rozpocząć balkonowe ogrodnictwo?

Od czego zacząć przygodę z ogrodnictwem balkonowym? Jakie rośliny Pani poleca na mocno nasłoneczniony, a jakie na zacieniony balkon?

Na słonecznym balkonie udadzą się niemal wszystkie warzywa, szczególnie pomidory, papryki czy bakłażany, które uwielbiają dużą ilość światła i ciepło. To też doskonałe miejsce na zioła śródziemnomorskie, trawy i kwiaty, nawet te najbardziej popularne jak pelargonie, czy petunie. Świetnie sprawdzą się drzewka, czy krzewy owocowe.

Zacieniony balkon tez może być piękny i zielony. Dobrze będą się tam czuły hosty czy żurawki, zimozielone cisy czy rododendrony. Z warzyw można próbować uprawy pietruszki naciowej, jarmużu czy sałaty na listki.

Jak założyć warzywnik na niewielkiej działce?

Trzeba kreatywnie spojrzeć na dostępną przestrzeń, poszukać możliwości. Warzywnik można stworzyć nie tylko na poziomie gruntu, można też wykorzystać płaskie ściany, przy których mogą piąć się fasole czy ogórki, pojemniki, w których świetnie sprawdzą się pomidory, papryki czy zioła, a także podwieszane doniczki, z których przez cały sezon będziemy zbierać truskawki. Podstawą jest jasne miejsce, ze słońcem min 6-8 h dziennie, bez tego większość warzyw nie urośnie.

Joanna Żytkowska 4.jpg
Fot. Materiały promocyjne 

Joanna Żytkowska o ekologicznych uprawach

Jak w ekologiczny sposób pozbyć się mszyc i ślimaków?

Ślimaki świetnie wabi piwo, gdy się dostaną do wypełnionej nim miseczki, giną. Trzeba jednak regularnie wymieniać zawartość. Doskonale sprawdzają się też specjalne granulki z żelazem, są groźne dla ślimaków, a bezpieczne dla ptaków czy zwierząt domowych. Mszyce, gdy jest ich mało, wystarczy zgnieść, by się nie zdążyły rozmnożyć, a większe kolonie zwalczy oprysk z olejku neem czy wywar czosnku lub cebuli.

Joanna Żytkowska 5.jpg
Fot. Materiały promocyjne 

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10