Posadź ją w ogrodzie. Pięknie kwitnie, odstraszy krety i nornice
Wiosna to piękny okres, w którym cała przyroda budzi się z zimowego snu. Przygotowujemy już ogród, nawozimy glebę, przycinamy kwiaty i drzewka, planujemy warzywnik. O tej porze roku musimy również zadbać o odpowiednią ochronę roślin przed szkodnikami.
Krety i nornice w ogrodzie potrafią wyrządzić mnóstwo szkód. Podgryzając korzenie i łodygi, niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze. Jest na nie jednak skuteczny sposób. Posadź ją w ogrodzie, a żarłoczne zwierzęta będą omijać go z daleka.
Sposób na krety i nornice
Krety i nornice w ogrodzie to trudny przeciwnik. Walczymy z nimi stosując między innymi pułapki dźwiękowe, jednak nawet one często zawodzą. Szkodniki wynoszą się na chwilę, po czym wracają i kontynuują niszczenie warzywnika i rabat z kwiatami.
Na krety i nornice w ogrodzie jest jednak skuteczny sposób i jest nim roślina. Szachownica cesarska, bo o niej mowa, wydziela nieprzyjemny dla szkodników zapach. Jest dla nich tak intensywny, że szybko zrezygnują z podgryzania twoich roślin.
Szachownica jest niezwykle urokliwa. Pięknie kwitnie, jednak pamiętaj, że jest ona również trująca. Jej pędy i kwiaty wytwarzają substancję, która przy nawet lekkim zadrapaniu skóry może wywołać silne wymioty i obniżenie ciśnienia krwi. To właśnie z tego względu wszystkie prace pielęgnacyjne wykonujemy w rękawicach ochronnych. Jak ją pielęgnować?
Szachownica cesarska. Stanowisko i pielęgnacja
Przed posadzeniem szachownicy w ogrodzie wybierz odpowiednie stanowisko. Należy również spulchnić i odżywić glebę, np. przy pomocy kompostu. Roślina preferuje nasłonecznione lub lekko zacienione miejsca. Wtedy kwitnie najlepiej.
Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Szachownicę zwykle sadzi się w ogrodzie pod koniec lata. Możemy ją jednak równie dobrze posadzić w maju, gdy pogoda się ustabilizuje, a na dworze będzie cieplej.
Cebuli sadzimy na rabatach na głębokość około 15-20 cm w odstępie około 30 cm. W ten sposób zapewnimy roślinie optymalny wzrost. Roślina wymaga regularnego podlewania. Pamiętajmy jednak, że nie może być przelana, ponieważ szybko zmarnieje.
Co zrobić, gdy szachownica przekwitnie?
Szachownica cesarska jest rośliną wieloletnią. Po przekwitnięciu usuwamy suche pędy, a cebulki zostawiamy w glebie. Jedyne, o czym należy pamiętać, to zapewnienie ochrony przed mrozem. Tu najlepiej sprawdzi się ściółka z kory i suchych liści.
Jak widzisz, pielęgnacja szachownicy nie należy do skomplikowanych i czasochłonnych. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, a skutecznie ochroni twój ogród przed kretami i nornicami. W dodatku kwitnie obłędnie.
Zobacz także:
- Co oznacza biały nalot na ziemi z sadzonkami?
- W kwietniu dobrze podlać tym maliny. Będą owocowały jak szalone
- Czytaj więcej: Użyj 2 produktów z kuchni. Jeden na ślimaki, drugi na chwasty