Nie wyrzucaj, włóż do zbiornika. Efekt po każdym naciśnięciu spłuczki
Oszczędność wody to jedna z najważniejszych kwestii związanych z ochroną środowiska. Zasoby wody na naszej planecie kurczą się z roku na rok, a warto wiedzieć, że jedynie 3% wszystkich wód na Ziemi to wody słodkie.
Wiąże się z tym jeszcze jedna kwestia, którą dostrzegamy na co dzień, mianowicie koszty wody. Te ciągle rosną, dlatego tym bardziej warto szukać sposobów na oszczędności. Jest na to jeden patent.
Zużycie wody to poważny problem
“Nie marnuj wody” - to hasło, które często powtarza się przy okazji kampanii dotyczących ochrony środowiska. Warto tę dewizę wprowadzić w życie. Wystarczą małe, proste czynności, dzięki którym ograniczymy zużycie wody , co korzystnie wpłynie także na wysokość rachunków za media .
Aby skutecznie oszczędzać wodę, trzeba w pierwszej kolejności zidentyfikować źródła jej zużycia. Najwięcej wykorzystujemy jej oczywiście w łazience, biorąc prysznic czy korzystając z toalety. Jak się okazuje, to właśnie ta ostatnia czynność wiąże się z dużym zużyciem wody.
Pojedyncze spłukanie toalety wymaga od trzech do aż dziewięciu litrów wody, a przecież z ubikacji korzystamy co najmniej kilka razy na dobę. W przypadku większej rodziny zużycie będzie naprawdę spore. Jest jednak prosty patent na zmniejszenie tego poziomu eksploatacji.
Tak zużyjesz mniej wody w toalecie
Wysokie zużycie wody w toalecie wynika z dużej pojemności zbiornika. Nie zawsze potrzebujemy pełnej jego zawartości do spłukania toalety, ale nawet jeśli nie dysponujemy spłuczką dwuprzyciskową, jest na to pewien sposób.
Najpierw należy zamknąć zawór, przez który doprowadzana jest woda , a następnie opróżnić zbiornik. Wody oczywiście nie marnujemy, a napełniamy nią półlitrową butelkę plastikową, którą następnie włożymy do spłuczki. Po wszystkim odkręcamy zawór. Efekt? W zbiorniku będzie się gromadziło mniej wody, a dzięki temu obniżymy jej zużycie.
Tak oszczędzisz wodę w domu
Trik ze spłuczką to nie jedyny patent na zmniejszenie zużycia wody w domu. Na co dzień warto zadbać o małe rzeczy, których często nie dostrzegamy. Tak prostym sposobem może być choćby dokładne zakręcanie kranów w kuchni i w łazience.
Pamiętajmy, by nie puszczać niepotrzebnie wody, np. gdy myjemy zęby. Nie pierzmy także małej ilości rzeczy w pralce - lepiej poczekać, aż zbierze się więcej ubrań. Dodatkowo, jeśli chodzi o korzystanie z pralki, warto nastawić program ekologiczny (zwykle oznaczony jako Eco). To drobne czynności, dzięki którym oszczędzanie wody i pieniędzy będzie bardziej efektywne.
Zobacz także:
- KRRiT ogłosiła. Będą nowe kanały w telewizji
- Trwa akcja wymiany liczników prądu. Monterzy chodzą po domach
- Możesz dostać od państwa pomoc w wymianie dachu. Polaków wspomaga ten program