Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nie wyrzucam, zalewam octem i przecieram meble. Kurz nie ma szans
Paulina Korzec
Paulina Korzec 23.05.2024 13:51

Nie wyrzucam, zalewam octem i przecieram meble. Kurz nie ma szans

Przecieranie mebli
Fot. Canva Pro/pixelshot

Kurz to utrapienie w każdym domu. Nie ważne, jak często robimy porządki, na meblach wciąż osadza się nieestetyczny nalot. Jak sobie z tym poradzić?

Nie da się całkowicie wyeliminować problemu kurzu, który unosi się w powietrzu. Można jednak sprawić, by nie osadzał się na powierzchni mebli i nie tworzył tam grubej, szpecącej warstwy.

Jak sprawić, by kurz się nie osadzał?

Kurz tworzą pyłki, cząstki materii, a także mikroorganizmy, w tym szkodliwe dla zdrowia roztocza, będące przyczyną alergii. Dlatego też pozbycie się kurzu to nie tylko kwestia estetyki, ale także naszego samopoczucia.

Krążących w powietrzu pyłków i cząsteczek i nie da się do końca wyeliminować, ale można tak zabezpieczyć powierzchnie mebli, by zapobiegać osadzaniu się kurzu.

Sekretem jest stworzenie powłoki antystatycznej na meblach, która nie będzie przyciągała mikrocząsteczek, a wręcz zacznie je odpychać. Nie musimy tu wcale sięgać po sklepowe środki, wystarczą proste, domowe preparaty.

Przecieranie mebli
Fot. Canva/JackF

Gliceryna przeciwko kurzowi

Właściwości antystatyczne wykazuje gliceryna, która jest powszechnie wykorzystywana do produkcji leków i kosmetyków, a także jako środek smarny. W walce z kurzem możemy zastosować glicerynę apteczną. Wystarczy kilka złotych, by przygotować domowy środek do zabezpieczenia mebli.

Do miski nalewamy ciepłą, przegotowaną wodę, w której rozpuszczamy dosłownie kilka kropelek gliceryny. Przygotowanym roztworem przecieramy meble za pomocą bawełnianej ściereczki, powlekając powierzchnie przeciwkurzową warstwą.

Tym pozbędziesz się kurzu

Aby przygotować skuteczny płyn na kurz, nie musimy udawać się jednak do apteki. Wystarczy ocet, który każdy ma w domu, a który również wykazuje działanie antystatyczne.

Chcąc jeszcze wzmocnić właściwości czyszczące octu i nadać domowemu preparatowi na kurz piękny zapach, wykorzystajmy obierki od owoców, np. skórkę z grejpfruta lub innych cytrusów.

Łupiny po owocach zalewany pół litra octu, zamykamy pojemnik i odstawiamy na 3 dni. Po tym czasie płyn przecedzamy, rozcieńczamy z wodą i przelewamy do spryskiwacza. Spray nanosimy na meble i rozcieramy ściereczką. Od teraz ścieranie kurzu nie będzie musiało być tak częste, jak dotychczas.

grejpfrut
Fot. Canva/pixelshot

Zobacz także: