Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Prawie każdy źle wyrzuca butelkę po oleju. Tak się to robi
Paulina Korzec
Paulina Korzec 23.05.2024 06:00

Prawie każdy źle wyrzuca butelkę po oleju. Tak się to robi

Olej
Fot. Canva Pro/ben-bryant, pixelshot

Znaczenie segregacji odpadów jest już dla większości Polaków jasne - to istotny element ochrony środowiska, ale to też sposób na mniejsze opłaty za odbiór odpadów komunalnych.

Niestety pomimo szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych dotyczących ekologii, wciąż popełniamy błędy w segregacji śmieci. Problematyczne jest zwłaszcza wyrzucanie brudnych pojemników, np. butelek po oleju.

Segregacja odpadów coraz bardziej powszechna

Wieloletnie kampanie z zakresu edukacji ekologicznej w Polsce w końcu wydały swoje owoce - Polacy na poważnie potraktowali kwestię segregacji odpadów.

Na co dzień nie mamy z tym problemu - pojemniki na różne rodzaje śmieci stały się nieodłącznym elementem przestrzeni publicznej, ale są teraz także w każdej kuchni.

Sposób segregowania śmieci także nastręcza coraz mniej trudności. Wiemy, że papier i plastik wymagają osobnego składowania, tak samo jak odpady bio. Ale co z brudnymi opakowaniami? Tu sprawa się komplikuje.

Śmieci
Fot. Canva/Oleksandr113

Gdzie wyrzucać zabrudzone pojemniki?

Brudne pojemniki i butelki często trafiają do odpadów zmieszanych. To powszechnie spotykany błąd. Podczas gdy papierowe opakowania, np. karton po pizzy, powinny po kontakcie z żywnością rzeczywiście trafić do kosza na odpady zmieszane, to już z plastikowymi butelkami - a w takich najczęściej sprzedaje się olej - należy postępować inaczej.

Wszelkie plastikowe opakowania, w tym butelki po oleju, ale także np. pojemniki po jogurtach, powinny trafić do pojemnika na plastik, metale i inne tworzywa sztuczne. Chodzi tu oczywiście o kosz oznaczony kolorem żółtym.

Ważne! Wbrew obiegowej opinii nie trzeba wcale myć brudnych plastikowych pojemników - wystarczy je opróżnić i wrzucić do właściwego kosza.

Co ze szklanymi butelkami?

Rzadziej spotykane gatunki oleju, a więc nie słonecznikowy czy rzepakowy, a np. lniany, rydzowy czy z pestek dyni, często sprzedawane są w butelkach szklanych, podobnie jak oliwa z oliwek. Postępujemy z nimi analogicznie jak w przypadku brudnych butelek plastikowych.

Butelkę po oleju opróżniamy do końca i wyrzucamy do pojemnika na odpady szklane. Nakrętkę wykonaną z tworzywa sztucznego wrzucamy natomiast do kosza na plastik.

Jest jeszcze jeden wyjątek od wyżej opisanych reguł. Chodzi tu o olej silnikowy, który nie może być wyrzucony razem z odpadami komunalnymi. Segregacja śmieci tego rodzaju regulowana jest lokalnymi przepisami. Na ogół takie odpady należy dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli do PSZOK-u.

Zobacz także: