Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Żadna chemia ani ocet. Tak pralkę czyści moja babcia, bęben lśni, jak lustro
Kamil Świętek
Kamil Świętek 22.05.2024 16:05

Żadna chemia ani ocet. Tak pralkę czyści moja babcia, bęben lśni, jak lustro

Czyszczenie pralki
Fot. Canva/Africa images

Dla wielu z nas czyszczenie pralki to czysta abstrakcja. Często nie wiemy, jak powinniśmy się do tego zabrać, a jednak mamy świadomość, że usunięcie kamienia z urządzenia znacząco przedłuży jego żywotność.

Z pomocą przychodzi zarówno sklepowa chemia, jak i domowe sposoby, aczkolwiek jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. Praktykuje go moja babcia, dzięki czemu bęben jej pralki lśni jak lustro.

Dlaczego czyszczenie pralki jest tak istotne?

Czyszczenie pralki minimum raz w miesiącu to bardzo ważny aspekt konserwacyjny. Zbieranie nadmiaru zabrudzeń, czyszczenie filtra i bębna pralki gwarantuje wieloletnią, bezproblemową pracę urządzenia.

Ponadto czysta pralka, to o wiele czystsze pranie. Niestety, często zapominamy o tym, że brzydko pachnące ubrania nie muszą wynikać z niskojakościowej chemii, a z nieumiejętnego korzystania z pralki.

Nie trzeba nikogo uświadamiać, że kamień oraz zapchane filtry to wróg każdego urządzenia. Pralka jednak jest urządzeniem wyjątkowo na nie wrażliwym, bowiem wszelkie zaniedbania w mig będziemy widzieć na swoich ubraniach.

Czyszczenie pralki 2.jpg
Fot. Canva/Sergiy Akhundov, Getty Images

Jak wyczyścić pralkę w mgnieniu oka?

Chociaż czyszczenie pralki octem to stary jak świat patent, który wciąż ma wiele zwolenników, istnieją od niego lepsze metody. Jest nim chociażby wykorzystanie sody oczyszczonej.

Tę wystarczy wsypać do zbiorniczka na proszek do prania (minimum do połowy jego wysokości). Następnie uruchamiamy w programie z temperaturą 90-95 stopni Celsjusza. Moja babcia stosuje ten patent od lat, dzięki czemu jej pralka lśni czystością.

Pamiętaj o detalach

Czysta pralka to jednak nie tylko czysty bęben, o czym wielu z nas zapomina. Warto przetrzeć urządzenie zewnątrz oraz dokładnie przypatrzeć się uszczelkom. To w nich często gromadzą się wszelkie nieczystości z naszych ubrań.

Zaniedbanie tego miejsca sprawia, że z czasem w naszej pralce powstaje pleśń i rozwija się wiele patogenów. Tymczasem wystarczy odchylić uszczelkę i przetrzeć ją nawet zwykłym płynem do naczyń, aby pozbyć się zarazków.

Pamiętajcie, aby przed wypraniem swoich ubrań prewencyjnie sprawdzić, czy z pralki nie wydobywa się fetor octu, czy innych środków czyszczących, stosowanych podczas czyszczenia pralki domowymi sposobami. Może warto włączyć dodatkowy tryb płukania przed pierwszym praniem, tak dla świętego spokoju?

Czyszczenie pralki 3.jpg
Fot. Canva/lma_stock

ZOBACZ TAKŻE: