Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Jest bogata w witaminy, a do tego pyszna i prosta w uprawie. Świetne warzywo poplonowe
Paulina Korzec
Paulina Korzec 23.06.2024 15:43

Jest bogata w witaminy, a do tego pyszna i prosta w uprawie. Świetne warzywo poplonowe

Sałata łodygowa
Fot. YouTube/Backyard_gardening_beekeeping; YouTube/KhangStarr

Pomidory, ogórki, sałata - te warzywa zna każdy, są lubiane i chętnie uprawiane. Co jakiś czas jednak dowiadujemy się o nowych odmianach i gatunkach roślin, które zaskakują niezwykłym smakiem i bogactwem substancji odżywczych.

Niektóre z nich to rośliny egzotyczne, które do niedawna nie były znane w naszym kraju lub zostały zapomniane. Dzisiaj jednak Polacy chętnie sięgają po coraz to nowsze gatunki i odmiany roślin uprawnych. Jedną z nich jest sałata łodygowa.

Sałata na nóżce, głąbik spod Krakowa

Niedawno pisaliśmy o zucchiolo - to nowe warzywo podbija rynek. Kolejnym hitem jest sałata łodygowa zwana również szparagową, wywodząca się z Chin. W Polsce była znana już kilka wieków temu pod nazwą głąbika krakowskiego. Na jakiś czas odeszła w zapomnienie, by obecnie powrócić w wielkim stylu do ogrodów i kuchni Polaków.

Nie przypomina ona tradycyjnych odmian sałaty. Zamiast okrągłej główki mamy tu bowiem do czynienia z grubą, twardą łodygą, z której wyrastają wydłużone, strzeliste liście.

Jeśli natomiast chodzi o smak, to liście te przywodzą na myśl sałatę masłową i cykorię, jednak podstawową częścią jadalną w przypadku tej rośliny jest jej charakterystyczna łodyga.

Sałatę łodygową zjesz ze smakiem i na zdrowie

Sałata łodygowa może poszczycić się cennymi walorami smakowymi i wartością odżywczą. Jest cennym źródłem witamin z grupy B oraz beta-karotenu, zawiera również witaminę C, potas, magnez, antocyjany, żelazo oraz wapń.

Do spożycia nadaje się wspomniana wcześniej soczysta łodyga sałaty o świeżym posmaku, którą można jeść na surowo, gotować podobnie jak szparagi, dusić i zapiekać. Świetnie smakuje także kiszona. Liście tego warzywa również są jadalne - sałatka z ich dodatkiem będzie przepyszna.

Jak uprawiać sałatę łodygową?

Kolejną zaletą sałaty łodygowej jest jej łatwa uprawa. Roślina nie ma zbyt wygórowanych wymagań co do podłoża, choć najlepiej rośnie w glebie lekkiej o odczynie mieszczącym się w granicach od 6,5 do 7 pH.

Sałatę łodygową można uprawiać z rozsady lub wysiewać bezpośrednio do gruntu. Ma niskie wymagania klimatyczne i doskonale rośnie w chłodnych okresach, dlatego świetnie sprawdza się w charakterze przedplonu oraz poplonu.

Na uprawę poplonową sałatę łodygową wysiewamy w końcówce czerwca oraz w lipcu, najlepiej na grządkach po ogórkach, pomidorach, szpinaku, cebuli i burakach. Zbiory możliwe są po 10-14 tygodniach, przed zawiązaniem przez roślinę kwiatów i zdrewnieniem łodyg.

Odległość pomiędzy roślinami na grządce powinna wynosić ok. 30 cm. Roślinom, jak i nasionom trzeba zapewnić dostęp do światła słonecznego oraz należy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanałów Backyard_gardening_beekeeping i KhangStarr na YouTube.

Zobacz także: