Niebezpieczne znalezisko w trakcie budowy. Mieszkańców ewakuowano
Niewybuchy z II Wojny Światowej to znalezisko, które potrafi nieźle nastraszyć osoby, które przypadkiem je znajdą. A może zdarzyć się to wszędzie - na polu, w lesie, prywatnej posesji, a także w środku miasta.
Ta ostatnia - i chyba najbardziej ze wszystkich niebezpieczna - sytuacja spotkała 8 marca mieszkańców Zielonej Góry.
Niewybuchy z II Wojny Światowej znalezione w środku miasta. Mogło dojść do tragedii
Tego dnia Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze około godziny 14 otrzymał niepokojący telefon. Okazało się, że podczas prac budowlanych przy ulicy Głowackiego znaleziono kilkanaście granatów i amunicję !
Natychmiast podjęto odpowiednie kroki. Na miejsce przybył patrol, który skutecznie zabezpieczył miejsce w oczekiwaniu na przyjazd saperów. Do akcji zaangażowano 20 policjantów.
Po niedługim czasie na ulicy Głowackiego pojawili się żołnierze z jednostki sapersko-minerskiej. Zajęli się badaniem znaleziska i po krótkich oględzinach podjęli decyzję - mieszkańców okolicznych domów należy ewakuować !
Niewybuchy z II Wojny Światowej. Mieszkańcy musieli uciekać z własnych domów
Osoby mieszkające w dwóch sąsiadujących z budową blokach, musieli jak najszybciej opuścić swoje mieszkania . Aby pomóc poszkodowanym rodzinom, miasto zapewniło podstawienie pod ich domy specjalne busy.
Saperzy w tym czasie zajęli się zabezpieczeniem i przetransportowaniem wszystkich 16 granatów oraz reszty amunicji. Niewybuchy zostały zabrane na poligon w Świętoszowie, gdzie zostały zneutralizowane.
Policja apeluje. Jeśli znajdziecie niewybuchy, absolutnie ich nie dotykajcie
Policja apeluje o odpowiedzialne zachowanie, jeśli znajdziemy niewybuchy np. na własnej działce. Absolutnie nie dotykajmy ich, nie przenośmy i nie wykonujmy żadnych czynności, które mogą skutkować przesunięciem się czy zmianą umiejscowienia znaleziska .
Jak więc należy się zachować, aby ułatwić działanie odpowiednim organom? Zanim powiadomimy najbliższą jednostkę policji, należy jak najszybciej oddalić się z miejsca zdarzenia. Warto uprzednio (jeśli to tylko możliwe) w jakiś sposób oznaczyć punkt, gdzie znajduje się niewypał . Może być to charakterystyczny patyk, kamień czy fragment odzieży. Pomoże to służbom szybko znaleźć niewybuch i go zneutralizować.
Źródło: policja.pl
Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony policja.pl, gdzie możecie przeczytać więcej o akcji saperskiej w Zielonej Górze.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: