DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Nigdy nie sadź ich po ogórkach. Szkoda twojej pracy, zbiorów z tego nie będzie
Canva / Albert Yarullin, Getty Images

Nigdy nie sadź ich po ogórkach. Szkoda twojej pracy, zbiorów z tego nie będzie

4 sierpnia 2023
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

Ogórki naprawdę porządnie wyjaławiają i zubożają glebę. Dlatego, zanim posadzimy coś po ogórkach, warto zastanowić się, co będzie po nich najlepiej rosło. Na czym polega płodozmian warzyw? Co możemy posadzić po ogórkach? O tym dowiecie się z tego artykułu.

Co to jest płodozmian warzyw?

Płodozmian warzyw to praktyka rolnicza polegająca na cyklicznej zmianie uprawianych roślin na danym kawałku pola lub ogrodu. Płodozmian pomaga w zachowaniu żyzności gleby i zminimalizowaniu procesu wyczerpywania się składników odżywczych. Co w takim razie warto posadzić po ogórkach?

Różne rodzaje roślin mają różne wymagania odżywcze, więc płodozmian pozwala na równomierne wykorzystanie zasobów gleby. Płodozmian warzyw jest stosowany przez sadzenie różnych roślin w odpowiedniej sekwencji. Przykładowo po ogórkach nie powinniśmy ponownie sadzić tego samego gatunku.

Ogórki mocno wyjaławiają glebę, dlatego sadzone po sobie nie będą chciały rosnąć. Bardzo ważne jest odpowiednie sadzenie warzyw po sobie. Dzięki temu będziemy mieli obfite plony. Co w takim razie najlepiej sadzić po ogórkach?

Co sadzić po ogórkach?

Jako poplon po ogórkach możemy wysadzić niektóre warzywa na jesień. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się rośliny, które mają naprawdę krótki okres wegetacji. Właśnie dlatego po ogórkach najlepiej posadzić brukiew, szpinak, sałatę, a także koper.

Warto po ogórkach zastosować płodozmian. Najlepiej w kolejnym roku na miejscu ogórków zasadzić rośliny, które mają mniejsze wymagania niż ogórki. Dobrze w ich miejscu będzie rósł bób, brukiew oraz jarmuż. Natomiast jeśli odpowiednio zasilimy ziemię, możemy zdecydować się na kilka innych odmian roślin.

ogórki
Canva / Markit

Te rośliny posadź po ogórkach na wiosnę

Jeśli zasilimy ziemię po ogórkach, możemy na ich miejsce posadzić bardziej wymagające rośliny. W takiej sytuacji po ogórkach dobrze wyrośnie czosnek, burak ćwikłowy, a także pietruszka korzeniowa.

W uprawie roślin we własnym ogrodzie warto stosować płodozmian. Dzięki temu, co roku będziemy cieszyć się pięknymi plonami poszczególnych warzyw.

Hortensja nie kwitnie, bo źle ją pielęgnujesz. Zrób te 3 rzeczy, a ponownie obsypie się kwiatami
Rozkładam w ogrodzie i pozbywam się ohydnego problemu. Ślimaki uciekają, jak przed ogniem
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy