Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Nigdy nie włączaj pralki o tej godzinie. Twój portfel ci podziękuje
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.06.2024 06:10

Nigdy nie włączaj pralki o tej godzinie. Twój portfel ci podziękuje

Włączanie pralki
Fot. Shutter/brizmaker

Pralka to nieodłączne wyposażenie każdego mieszkania. Życie bez niej wydaje się o wiele gorsze, niż bez innych udogodnień współczesnego świata, żeby nie powiedzieć, że w ogóle jest ono niemożliwe.

Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak najlepiej i najbardziej efektywnie wykorzystywać wasze urządzenie? W poniższym artykule zdradzimy wam, kiedy włączać pralkę, aby nieco zaoszczędzić.

Jak zaoszczędzić na praniu?

Gdy słyszycie hasło: „Kiedy włączać pralkę?” pewnie pierwsze, co przychodzi wam na myśl to odpowiedź: „Kiedy będzie pełna”. Prawdą jest, że pranie zaledwie kilku koszulek w pralce do zbyt ekonomicznych nie należy.

Szczególnie teraz, w dobie podwyżek cen poszczególnych mediów, kwestie ekonomiczne nabierają znaczenia. Spokojnie, wiemy, kiedy włączać pralkę, aby nie zapłacić za pranie fortuny.

Co ciekawe, wcale nie musicie ograniczać liczby prań. Wykorzystując odpowiednie metody, możecie nawet robić je częściej, a i tak zapłacicie mniej niż dotychczas.

Pralka 2.jpg
Fot. Canva/Monkey Business Images

Kiedy włączać pralkę?

Koszty prania zależne są od waszego urządzenia. Zwykle pralki oferują moc w przedziale 1000-2000 W. Wcale nie oznacza to, że najsłabsze urządzenie będzie najbardziej ekonomiczne. Średnio pralki zużyją około 0,7 – 1,5 kWh (według portalu gadzetomania.pl).

Oznacza to, że przeciętnie pranie będzie kosztować nas dosłownie kilka złotych, a miesięcznie nie powinno przekroczyć 30 zł. Mimo to możemy znacznie obniżyć koszt prania, jeśli tylko znamy dokładnie swoją taryfę energetyczną.

Jaką taryfę wybrać do prania?

W taryfie G11 koszt 1 kWh wynosi 90 groszy. Z kolei w nieco mniej popularnej taryfie G12, tańsza energia kosztuje 32 grosze, a droższa 62 grosze. Istnieje jeszcze taryfa G13, czyli wariant zmienny.

Jeśli korzystacie z taryf G12 i G13, dokładnie zastanówcie się, kiedy włączać pralkę. Jeśli wybierzecie godziny, w których płacicie za energię najmniej, wówczas możecie oszczędzić na rachunkach nawet do 50%.

Oczywiście oszczędzanie energii, to coś więcej niż pranie w odpowiednich godzinach. Wiedza na temat tego, kiedy korzystacie z najtańszej energii, pozwoli wam na używanie najbardziej „prądożernych” urządzeń w odpowiednich godzinach, co znacząco zredukuje wasze koszty.

Pralka 3.jpg
Fot. Canva/Monkey Business Images

ZOBACZ TAKŻE: