Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak zagęścić trawnik? Koszenie to za mało
Kamil Świętek
Kamil Świętek 20.06.2024 13:11

Jak zagęścić trawnik? Koszenie to za mało

Trawnik
Fot. Canva/Magic_K z Pexels

Któż z nas nie chciałby, aby trawnik przed jego domem tworzył piękny, gęsty, zielony dywan bez jakichkolwiek przerzedzeń. Niestety, o taki stan rzeczy należy odpowiednio zadbać.

Trawa, ja każda inna roślina, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, podlewania, a nawet nawożenia. Jeśli dotąd sądziliście, że roślinie on „sam z siebie”, jesteście w ogromnym błędzie.

Jak pielęgnować trawnik?

Trawnik tak samo, jak inne rośliny, które uprawiacie domu i ogrodzie, należy regularnie nawozić i podlewać. To jednak nie wystarczy. Roślina ta wymaga regularnego pobudzania do wzrostu.

Nic nie mobilizuje trawy do dalszego rozwoju lepiej, niże jej regularne podcinanie. Przy okazji, gwarantuje to również świetnie prezentujący się trawnik.

Dlatego też starajcie się utrzymywać wysokość trawnika na poziomie 4-6 cm. Dzięki temu ten zacznie wytwarzać samoistnie nowe pędy, a wy będziecie mogli cieszyć się gęstym, trawiastym dywanem, o którym marzy każdy ogrodnik.

Trawnik 2.jpg
Fot. Canva/Jon Rehg, Getty Images

Jak zagęścić trawę?

Jeśli jednak zauważacie, że wasz trawnik zaczyna przypominać mocno sfatygowane boisko piłkarskie, pora zastanowić się nad tym, jak zagęścić trawnik.

Proces ten warto przeprowadzić na jesień lub na wiosnę. To jeden z najlepszych sposób, aby przykryć mało estetyczne „łyse placki” na trawniku. Samo dosianie trawy może jednak nie wystarczyć, dlatego też zapoznajcie się z procesem wertykulacji trawnika.

Czym jest wertykulacja trawnika?

Wertykulacja trawnika to zabieg polegający na nacinaniu darni. Ułatwia on przenikanie wody i składników odżywczych w głąb gleby, dzięki czemu wasz trawnik stanie się lepiej odżywiony.

Niektórzy ogrodnicy polecają również nakłuwanie ziemi specjalnymi kolcami, co ma wspomóc lepsze napowietrzenie trawnika. Jeśli zależy wam na pięknym zielonym, żywym dywanie przed domem, zdecydowanie rozważne te sposoby.

Łącząc je ze stosowanie organicznych nawozów, które wspomogą porost trawnika, gwarantując mu wszystkie niezbędne substancje odżywcze, na pewno uratujecie swoją działkę, przez tym mało estetycznym widokiem zaprezentowanym poniżej.

Trawnik 3.jpg
Fot. Canva/Lifestyle Graphic

ZOBACZ TAKŻE: