Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Zatwierdzono nowe stawki prądu. Tyle zapłacimy od 1 lipca
Kamil Świętek
Kamil Świętek 13.06.2024 14:44

Zatwierdzono nowe stawki prądu. Tyle zapłacimy od 1 lipca

Licznik energii
Fot. Canva/Proxima Studio

W ostatnich tygodniach wiele mówiło się o nowej ustawie o bonie energetycznym. Wiemy, ile od 1 lipca zapłacimy za energię. Ceny prądu ulegną zmianie, ale czy odczujemy je wszyscy?

Mimo wszystko nowa ustawa przewiduje kilka mechanizmów, które mogą ochronić Polaków przed nagłymi podwyżkami za prąd. Zobaczcie, jak z nich skorzystać.

Ile wynosić będą nowe ceny prądu?

Nowa ustawa, regulująca cenę prądu została już podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie z dniem 1 lipca. Nowelizacja prawa wprowadza maksymalną cenę prądu dla gospodarstw domowych w okresie od lipca do grudnia 2024, która nie może przekroczyć 500 zł/MWh.

Wartość 693 zł/MWh to z kolei górna granica, jaką za prąd mogą zapłacić samorządy i inne placówki publiczne oraz małe i średnie firmy. Czy mówimy tutaj o dużym wzroście cen? I tak i nie.

Dla przykładu obecnie maksymalne stawki dla gospodarstw domowych (niezmienne od 2022 roku) wynosiły 412 zł/MWh, będąc o 78 zł niższe.

Licznik energii 2.jpg
Fot. Canva/shisuka

Będzie nowy bon energetyczny?

Pewnym ukłonem w stronę osób otrzymujących najniższe świadczenia będzie jednak bon energetyczny, czyli jednorazowe świadczenie pieniężne, przeznaczone dla gospodarstw domowych o bardzo niskich dochodach, które ma być wypłacane w drugiej połowie 2024 roku.

Aby z niego skorzystać, należy nie przekroczyć progu 2,5 tys. zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego i 1700 zł na osobę dla gospodarstwa wieloosobowego.

Co ciekawe, bon energetyczny będzie przyznawany nawet w przypadku, gdy przekroczymy ten limit zarobków, chociaż stosowana będzie tutaj zasada „złotówka za złotówkę”, co wskazuje na pomniejszenie kwoty bonu o kwotę przekroczenia progu.

Nowelizacja ustawy zmienia rodzaj opłat?

Nowelizacja prawa energetycznego zmienia także rodzaj opłat. Od 1 lipca 2024 roku zawieszona zostaje opłata mocowa, co ma wedle prezesa URE pozwolić na zminimalizowanie realnego wzrostu cen energii dla przeciętnego użytkownika.

Warto zaznaczyć, że Urząd Regulacji Energetyki przewidywał znacznie wyższe ceny prądu, sięgające nawet 739 zł/MWh. Na szczęście na tak wysokie stawki nie zgodził się rząd, wprowadzając dla producentów energii rekompensaty i żądając przedstawienia nowych propozycji taryf, które ponoć mają wejść w życie do końca 2025 roku.

Licznik energii 3.jpg
Fot. Canva/Monkey Business Images

ZOBACZ TAKŻE: