Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rozsyp pod juką ogrodową. Będzie kwitnąć jeszcze dłużej
Kamil Świętek
Kamil Świętek 20.06.2024 14:19

Rozsyp pod juką ogrodową. Będzie kwitnąć jeszcze dłużej

Juka ogorodowa
Fot. Shutter/pixel creator

Juka ogrodowa to roślina zdobiąca wiele ogrodów. W okresie kwitnienia zachwyca wspaniałymi kwiatostanami w kolorze kremowobiałym, z kolei w pozostałe części roku urozmaica estetykę ogrodu swoim wyglądem.

Juka ogrodowa to roślina stosunkowo prosta w uprawie. Czy jednak wiecie co zrobić, aby przedłużyć okres jej kwitnienia o kolejne tygodnie? Jeśli nie, to koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.

To klucz w pielęgnacji juki ogrodowej

Juka ogrodowa pochodzi z rejonów Ameryki Północnej. Jej naturalnym środowiskiem są słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru i właśnie takie powinniśmy dla niej przyszykować w polskim, o wiele chłodniejszym klimacie.

Jeśli zadbamy o poprawne warunki do rozwoju tego krzewu, wówczas osiągnie on nawet 2 metry wysokości i obsypie nas w czerwcu pięknymi kwiatostanami. Niestety tymi nie będziemy mogli nacieszyć się zbyt długo.

Pamiętajcie, że juka ogrodowa naturalnie przystosowana jest do znoszenia suszy. Dlatego też latem nie „dogadzajcie jej” dodatkową porcją wody, ponieważ zbyt mokre podłoże to gwarancja gnicia korzeni i przestrzeń do rozwoju grzybów.

Juka ogrodowa 2.jpg
Fot. Canva/zilber42, Getty Images

Jak przedłużyć kwitnienie juki ogrodowej?

Aby cieszyć się dłużej kwitnieniem juki ogrodowej, zalecamy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany oraz wszelki uschnięte liście i łodygi. Warto także ograniczyć ilość tych pędów, które bezpośrednio dotykają wilgotnego podłoża, gdyż stwarza to większe szanse na rozwój chorób grzybiczych.

Aby jednak wznieść swoje uprawy na zupełnie nowy poziom, polecamy zastosować w ogrodzie mączkę kostną, która jest niczym innym jak pokruszonymi kośćmi. Stanowi ona doskonały nawóz do wielu roślin, które potrzebują dodatkowej porcji wapnia.

Jak stosować mączkę kostną w ogrodzie?

Stosowanie mączki kostnej w ogrodzie jest dziecinnie proste. Wystarczy dwie garści proszku rozsypać wokół rośliny i przemieszać ją z glebą. Teraz pozostało tylko nieco zwilżyć podłoże i czekać na rezultaty.

Stosowanie takiego nawozu raz na 4-5 tygodni w okresie od marca do października to gwarancja pięknie kwitnącej juki ogrodowej. Ponadto możecie być pewni, że zawarty w mączce ogrodowej: azot, potas, magnez, miedź mangan i cynk, korzystnie wpłyną na rozwój rośliny i poprawią efektywność procesu fotosyntezy.

Juka ogrodowa 3.jpg
Fot. Canva/seven75, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: