DomekIOgrodek.pl
Odśnieżanie chodnika

Wikimedia Commons/akoon (CC0 Domena publiczna)

Odśnieżanie chodnika to obowiązek właściciela domu

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Zima, a co za tym idzie opady śniegu, dodają właścicielom domów jeszcze jeden obowiązek. Chodzi o odśnieżenie chodnika przed posesją. Za niedopełnienie tej powinności możemy zapłacić mandat nawet 1500 zł! A konsekwencje mogą być znacznie gorsze...

Jeśli jesteś właścicielem domu, to musisz wziąć odpowiedzialność za nadmiar śniegu, który spadł na chodnik przed twoją posesją. 

Reguluje to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z roku 1996. Według niej właściciel nieruchomości jest zobowiązany do usunięcia śniegu, lodu oraz zanieczyszczeń, które zalegają na chodniku położonym wzdłuż nieruchomości.

Odśnieżanie chodnika - jakie są wymagania?

Chodnik, który podlega właścicielowi domu, musi znajdować się bezpośrednio przy granicy posesji. Ma to duże znaczenie, ponieważ w przypadku, gdy pomiędzy naszą nieruchomością a chodnikiem znajduje się pas zieleni lub podobny element, który należy do gminy, to obowiązek odśnieżenia spoczywa właśnie na gminie (lub innym zarządcy tego terenu). Zwolnieni z powinności usunięcia śniegu są również właściciele, których przydomowy chodnik jest również płatnym miejscem parkingowym lub przystankiem.

Chodnik należy odśnieżyć starannie. Śnieg nie może być zgarniany na drogę, musi być w miejscu, w którym nie przeszkodzi ruchowi pieszych i pojazdów.

Jeśli nie dopełnimy obowiązku, to może grozić nam grzywna nawet do 1500 zł! Zwykle kończy się to jednak naganą.

Odśnieżanie chodnika - uwaga na wysokie odszkodowania

Mandat to jeszcze pół biedy - z najgorszymi konsekwencjami wiążą się odszkodowania w przypadku, gdy ktoś zrobi sobie krzywdę na chodniku znajdującym się przy naszym domu. W końcu na zlodowaciałym chodniku łatwo skręcić, a nawet złamać nogę czy rękę. 

Wtedy cała wina spoczywa na nas - w końcu nie dopełniliśmy obowiązku i jesteśmy właścicielami nieruchomości. Pamiętajmy także o usunięciu sopli i nawisów śnieżnych oraz śniegu zalegającym na dachu. To również może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu przechodnia.

Odśnieżanie chodnika - a co w przypadku bloków?

Jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, to odpowiedzialność za odśnieżanie spada na spółdzielnię lub wspólnotę. W praktyce ta czynność zlecana jest firmie zewnętrznej, która zajmuje się dbaniem o tę kwestię. Co ważne, ponosi również odpowiedzialność za niewypełnienie tego obowiązku.

Polskie prawo wymaga od obywateli odśnieżania chodnika, ponieważ z prawa do własności wynikają również obowiązki społeczne i odpowiedzialność związana z niebezpieczeństwem spowodowanym śniegiem. Dlatego wszyscy powinniśmy dbać o siebie nawzajem i nie dopuszczać do sytuacji, w której komuś może stać się krzywda.

Źródło: infor.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek

  • Symbolika białych róż. Warto ją poznać

  • Szkodliwy wirus, który niszczy pomidory - skuteczny sposób, aby go zwalczyć

  • Ulga dla właścicieli domów, możecie zapłacić niższy podatek

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >