Odśnieżanie chodnika
Wikimedia Commons/akoon (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 18 Stycznia 2021

Odśnieżanie chodnika to obowiązek właściciela domu

Zima, a co za tym idzie opady śniegu, dodają właścicielom domów jeszcze jeden obowiązek. Chodzi o odśnieżenie chodnika przed posesją. Za niedopełnienie tej powinności możemy zapłacić mandat nawet 1500 zł! A konsekwencje mogą być znacznie gorsze...

Jeśli jesteś właścicielem domu, to musisz wziąć odpowiedzialność za nadmiar śniegu, który spadł na chodnik przed twoją posesją.

Reguluje to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z roku 1996. Według niej właściciel nieruchomości jest zobowiązany do usunięcia śniegu, lodu oraz zanieczyszczeń, które zalegają na chodniku położonym wzdłuż nieruchomości.

Odśnieżanie chodnika - jakie są wymagania?

Chodnik, który podlega właścicielowi domu, musi znajdować się bezpośrednio przy granicy posesji. Ma to duże znaczenie, ponieważ w przypadku, gdy pomiędzy naszą nieruchomością a chodnikiem znajduje się pas zieleni lub podobny element, który należy do gminy, to obowiązek odśnieżenia spoczywa właśnie na gminie (lub innym zarządcy tego terenu). Zwolnieni z powinności usunięcia śniegu są również właściciele, których przydomowy chodnik jest również płatnym miejscem parkingowym lub przystankiem.

Chodnik należy odśnieżyć starannie. Śnieg nie może być zgarniany na drogę, musi być w miejscu, w którym nie przeszkodzi ruchowi pieszych i pojazdów.

Tragiczne nagranie, kobieta pukała do drzwi, chwilę później stało się coś strasznego. Niewyobrażalne zakończenieTragiczne nagranie, kobieta pukała do drzwi, chwilę później stało się coś strasznego. Niewyobrażalne zakończenieCzytaj dalej

Jeśli nie dopełnimy obowiązku, to może grozić nam grzywna nawet do 1500 zł! Zwykle kończy się to jednak naganą.

Odśnieżanie chodnika - uwaga na wysokie odszkodowania

Mandat to jeszcze pół biedy - z najgorszymi konsekwencjami wiążą się odszkodowania w przypadku, gdy ktoś zrobi sobie krzywdę na chodniku znajdującym się przy naszym domu. W końcu na zlodowaciałym chodniku łatwo skręcić, a nawet złamać nogę czy rękę.

Wtedy cała wina spoczywa na nas - w końcu nie dopełniliśmy obowiązku i jesteśmy właścicielami nieruchomości. Pamiętajmy także o usunięciu sopli i nawisów śnieżnych oraz śniegu zalegającym na dachu. To również może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu przechodnia.

Odśnieżanie chodnika - a co w przypadku bloków?

Jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, to odpowiedzialność za odśnieżanie spada na spółdzielnię lub wspólnotę. W praktyce ta czynność zlecana jest firmie zewnętrznej, która zajmuje się dbaniem o tę kwestię. Co ważne, ponosi również odpowiedzialność za niewypełnienie tego obowiązku.

Polskie prawo wymaga od obywateli odśnieżania chodnika, ponieważ z prawa do własności wynikają również obowiązki społeczne i odpowiedzialność związana z niebezpieczeństwem spowodowanym śniegiem. Dlatego wszyscy powinniśmy dbać o siebie nawzajem i nie dopuszczać do sytuacji, w której komuś może stać się krzywda.

Źródło: infor.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News