Ogórki będą miały plony kilka tygodni dłużej. Złota rada
Ogórki to bez wątpienia jedne z ulubionych warzyw Polaków, nie tylko w kuchni, ale też w ogrodzie. Ich uprawa nie nastręcza większych trudności, wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad pielęgnacji.
Do wyboru mamy przy tym różne odmiany ogórków i odmienne metody ich uprawy. Niezależnie jednak od wybranego gatunku, zależy nam na obfitych zbiorach dorodnych warzyw. Jak pielęgnować ogórki, by dłużej plonowały?
Jak uprawiać ogórki?
Ogórki mają spore wymagania, jak chodzi o temperaturę i rodzaj podłoża. Kochają ciepło, więc do gruntu najlepiej siać je w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Rozsadę przygotowujemy oczywiście wcześniej, ale z przeniesieniem na miejsce docelowe także trzeba poczekać na cieplejsze dni.
Kolejna kwestia niezbędna w uprawie ogórków to nawożenie. Żarłoczna roślina potrzebuje regularnych dostaw składników odżywczych - początkowo azotu, a następnie potasu.
Decydując się na uprawę ogórków mamy dwie możliwości - możemy zastosować podpory lub uprawiać je na płasko, czyli przy ziemi. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma sposobami?
Uprawa ogórków na podporach czy na płasko?
Uprawiając ogórki, musimy zachować odpowiednie odstępy pomiędzy roślinami - nawet ok. 30 cm. Uprawa na płasko jest o tyle prostsza, że nie wymaga specjalnych konstrukcji, a do tego nie stwarzamy ryzyka zacienienia innych roślin.
Decydując się na uprawę na podporach, musimy mieć do tego odpowiednie warunki. Może to być np. miejsce przy ogrodzeniu lub szklarnia z podwieszonymi sznurkami do podwiązania. Dlaczego warto uprawiać ogórki na podporach?
Zalety uprawy ogórków na podporach
Jak dowiadujemy się z filmów publikowanych na kanale Infouprawa w serwisie YouTube, uprawa na podporach zapewnia plonowanie ogórków dłużej o nawet kilka tygodni w porównaniu do uprawy na płasko. W praktyce oznacza to, że dzięki tej technice zbierzemy o wiele więcej plonów.
Z czego wynika przedłużony okres plonowania w przypadku uprawy ogórków na podporach? W ten sposób zapewnia się roślinom lepszą cyrkulację powietrza, nie zachodzi także ryzyko zadeptania pędów. Rośliny mają więcej przestrzeni i dłużej pozostają zdrowe i wolne od chorób. Ponadto dzięki podporom łatwiej można zbierać ogórki.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.
Zobacz także:
- Posiałem przy truskawkach. Już nie muszę ich pielić
- Nietypowe odmiany mięty. Pachną czekoladą i ananasem
- Skuteczne sposoby na meszki w ogrodzie. Będą trzymać się z daleka