Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > 4 żelazne zasady uprawy ziemniaków. Dzięki nim zbiory będą ogromne
Paulina Korzec
Paulina Korzec 16.05.2024 17:12

4 żelazne zasady uprawy ziemniaków. Dzięki nim zbiory będą ogromne

Ziemniaki
Fot. Canva/Anna Solovei

Smak młodych ziemniaków jest nie do przebicia. Aby się nimi delektować, nie musimy udawać się do warzywniaka. Wystarczy mała uprawa w ogródku, a nawet… na balkonie.

To, że ziemniaki doskonale czują się w naszym klimacie, nie budzi wątpliwości. Nie każdy jednak wie, że ich uprawa jest prosta i możliwa nie tylko na polu. Wystarczy tylko skorzystać z kilku sprawdzonych trików.

Od czego zacząć uprawę ziemniaków?

Przed zasadzeniem ziemniaków należy odpowiednio przygotować glebę. Jesienią warto wzbogacić podłoże o cenne składniki odżywcze, dodając obornik.

Uprawę ziemniaków można zacząć wcześnie, jeśli będą rosły pod osłonami, natomiast pod gołym niebem wysadzanie możemy rozpocząć, gdy temperatura podłoża i powietrza będzie utrzymywała się na poziomie wyższym niż ok. 7 stopni Celsjusza.

Aby wybrać idealny moment na posadzenie ziemniaków, wystarczy obserwować przyrodę. Żółte kwiatki mniszka lekarskiego dadzą sygnał, że już czas na uprawę kartofli.

Ziemniaki
Fot. Canva/Deyan Georgiev

Jak sadzić ziemniaki?

Do posadzenia najlepiej nadają się specjalne sadzeniaki lub kiełkujące ziemniaki. Sadzimy je kiełkami skierowanymi w górę, w dołkach o głębokości kilku centymetrów.

Pomiędzy posadzonymi ziemniakami należy zachować spory, bo ok. półmetrowy odstęp. Na grządce usypujemy specjalny kopczyk, czyli redlinę. Pierwsze wschody zauważymy po kilku tygodniach.

Cztery złote zasady pielęgnacji ziemniaków

Złote zasady ogrodników i plantatorów dotyczące uprawy ziemniaków odnoszą się do czterech podstawowych kwestii, do których należy odchwaszczanie, ochrona przed chorobami, zabezpieczenie przed szkodnikami oraz usuwanie łętów.

Chwasty odbierają ziemniakom cenne składniki odżywcze, dlatego należy się ich regularnie pozbywać, najlepiej ręcznie, bez użycia środków chemicznych.

Z grządki trzeba także usuwać łęty, czyli natkę ziemniaka. Nie warto jednak jej wyrzucać - można ją dodać do kompostu i wykorzystać jako naturalny nawóz.

Chroń swoje ziemniaki

Młode ziemniaki to nie tylko rarytas na naszych stołach, ale także łakomy kąsek dla szkodników. Uważajmy zwłaszcza na stonkę ziemniaczaną, którą naturalnie zwalczymy przy użyciu gnojówki z pokrzywy lub wyciągu z wrotyczu.

Uprawa ziemniaków jest także narażona na występowanie chorób grzybowych, którym warto zapobiegać poprzez odpowiednie zmianowanie i kontrolowanie poziomu wilgotności gleby.

Ziemniaki
Fot. Canva/Syda Productions

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10