DomekIOgrodek.pl
Mały ogród

unsplash.com/Julian Hochgesang (CC0 Domena publiczna)

Aranżacja małego ogrodu

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Mała powierzchnia ogrodu nie musi kłócić z jego ciekawą i funkcjonalną aranżacją. Sprawdź, jak urządzić kameralny ogród!

Niewielki metraż ogrodu nieco ogranicza nam możliwości w kwestii zaprojektowania go, jednak nie jest to niemożliwe! Musimy tylko rozsądnie i realnie podejść do tego tematu. Weźmy pod uwagę rodzaj ogrodzenia, wykorzystanie przestrzeni, odpowiednie rośliny. Wykorzystajmy także złudzenia optyczne, które sprawią, że nasz ogród wyda się większy.

Ogrodzenie i zagospodarowanie przestrzeni

Przy małym ogrodzie musimy uważać, aby ogrodzenie nie zdominowało naszej przestrzeni. Dlatego zrezygnujmy z wysokich i masywnych płotów, które optycznie zmniejszają działkę. Jeśli jednak posiadamy solidne ogrodzenie, możemy je ukryć, przykrywając je za roślinami.  Nie będzie nas przytłaczało, a do tego brak widocznej granicy spowoduje optyczny rozrost ogrodu, bo nie będzie wiadomo, gdzie dokładnie się on kończy. Jeśli otoczenie ogrodu jest atrakcyjne, można zdecydować się na ażurowy płot, żeby przyroda wokół wtopiła się w naszą posesję.

W małym ogrodzie uważajmy na to, aby nie stosować zbyt wielu elementów i kolorów, w celu uniknięcia wrażenia zagracenia. Na niewielkiej przestrzeni każda ilość miejsca ma znaczenie, dlatego zastosujmy sprytne rozwiązania. Murek oporowy możemy zamienić w wygodne siedzisko, zakamarek pomiędzy ścianą domu i ogrodzeniem wykorzystajmy jako strefę wypoczynkową.  Zadbaj o detale – rośliny muszą być zadbane i zdrowe, jeśli zaś masz dzieci, być może warto zrezygnować z trawnika, aby nie było widać na nim zniszczeń.

Wyposażenie ogrodu

Wrażenie głębi w małym ogrodzie stworzą usypane w kierunku ogrodzenia skarpy, piętrowo obsadzone roślinami. Aby zdynamizować przestrzeń, różnicuj wysokość - zastosuj zagłębienie terenu i murek obsadzony przez rośliny. Można wydłużyć perspektywę poprzez ustawienie na końcu działki przyciągający wzrok element, np. rzeźbę, fontannę czy ciekawą roślinę o oryginalnym kształcie. Można też zamontować lustro na ogrodzeniu – stworzy iluzję większej przestrzeni. Warto zdecydować się na sadzawkę, w której tafli odbiją się promienie słońca, niebo i fragmenty ogrodu.

W małym ogrodzie warto zdecydować się na efektowne rośliny i wyrafinowane kompozycje kwietne.  Na niewielkiej działce panuje często specyficzny mikroklimat, dlatego można hodować w nim wrażliwe rośliny o drobnym ulistnieniu i licznych, ale drobnych kwiatach. Rośliny architektoniczne, np. ozdobne wiśnie czy klony palmowe, potraktujmy jako punkt aranżacji skupiający uwagę. Do ogrodu dodaj też pnącza – tworzą atrakcyjne, obrośnięte zielenią ściany.

Źródło: muratordom.pl

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >