Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Łączę z wodą i pryskam rośliny. Dzień później nie ma już ślimaków
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.06.2024 22:54

Łączę z wodą i pryskam rośliny. Dzień później nie ma już ślimaków

Ślimak w ogrodzie
Fot. Canva/DrSuezie, Getty Images

Jak pewnie wiecie, ślimaki stanowią niebagatelne zagrożenie dla naszych ogrodów. Podgryzając zielone listki roślin, w mig doprowadzają do zniszczenia naszych upraw.

Trzeba przyznać, że jak na mięczaki dosyć powolne, działają wyjątkowo sprawnie. Dlatego też my zadziałajmy podobnie. Stosując jeden oprysk, pozbędziemy się ich z naszych ogrodów na długo.

Sezon na ślimaki w ogrodach

Jak na ironię sezon na rabarbar, pierwsze zbiory naszych plonów typu pomidory, czy ogórki, to także sezon na potykanie się w ogrodzie o ślimaki.

Nic w tym dziwnego, w końcu jak te szkodniki mogłyby przegapić taką ogrodową ucztę. O ich obecności w ogrodzie nie warto pisać wielu frazesów. Śluz, podgryzione listki roślin i znajdowanie licznych skorupek pod każdym kamykiem skutecznie uświadomią was, że macie do czynienia z niemałą inwazją.

Dlatego też tak ważna jest wiedza o tym, jak walczyć ze ślimakami. Z wielu metod, które są znane ogrodnikom, my polecamy te naturalne. Zapomnijcie o szkodliwych niebieskich granulkach. Na ślimaki są lepsze sposoby.

Ślimaki 2.jpg
Fot. Canva/kuponjabah, Getty Images

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Aby pobyć się ślimaków z ogrodu, polecamy wykorzystać kuchenne odpady, a mianowicie liście rabarbaru. Zawierają one ogrom kwasu szczawiowego, który doskonale nada się do przygotowania oprysku na ślimaki.

Wystarczy, że 500 g liści zalejemy 5 litrami wody i pogotujemy całość około 30 minut. Po wystygnięciu wywar należy przecedzić i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Polecamy dodać do niego nieco płynu do mycia naczyń, aby oprysk dłużej utrzymywał się na roślinach. Z nim żaden ślimak nie ma szans.

Jak stosować oprysk na ślimaki?

Zaproponowany przez nas oprysk spokojnie możecie wykorzystywać na liście, kwiaty, czy owoce. Pamiętajcie, tylko aby przed spożyciem waszych upraw dobrze je umyć.

Kwas szczawiowy nie jest związkiem, który chcemy dostarczać do swojego organizmu. Substancja ta może być nawet dla nas trująca. Na szczęście nie powinna ona przenikać do żywności, dlatego zwykłe opłukanie pod wodą warzyw i owoców powinno zapobiec jakimkolwiek zatruciom.

Ślimaki 3.jpg
Fot. Canva/LailaRberg, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: