DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Okna parują od wewnątrz? Zrób to zanim pojawi się pleśń
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 04.11.2023 14:57

Okna parują od wewnątrz? Zrób to zanim pojawi się pleśń

okna
kadr z filmu pochodzi z kanału OKNOTEST na YouTube

Sezon grzewczy i coraz niższa temperatura na zewnątrz mogą prowadzić do skraplania się wody na oknach. Parowanie może być wynikiem różnicy temperatur, ale często przyczyną jest źle działające wentylacja.

Z pozoru para na okna denerwuje nas, ale nie jest szkodliwa. Jednak jeśli nie zadbamy o wentylacje, z czasem w domu może pojawić się pleśń. Czy da się coś z tym zrobić?

Skąd bierze się para na oknach od wewnątrz?

Para, która pojawia się na oknach, jest pierwszym znakiem, że w naszym mieszkaniu jest zbyt wilgotno. Najczęściej ten problem pojawia się, kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, a my zaczynamy grzać.

Sezon grzewczy i niska temperatura na zewnątrz może prowadzić do powstawiania pary na oknach. Jednak często przyczyną skraplania się wody jest nieprawidłowa wentylacja w domu.

Z początku para nie wydaje się zbyt uciążliwa, aż na oknach nie zacznie pojawiać się pleśń. Warto więc szyby wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. W jaki sposób możemy to zrobić? Jest na to kilka sposobów.

okna
Canva/ Apx.org.ua

Jak poradzić sobie z parowaniem okien?

Na parujące okna jest kilka sposobów. Przede wszystkim, jeśli ten problem pojawia się w kuchni, należy pamiętać o włączaniu okapu w czasie gotowania. Poza tym nawet zimą co jakiś czas warto dobrze przewietrzyć całe mieszkanie.

Na parapetach przy oknach możemy postawić też rośliny, które świetnie sprawdzą się na wilgoć w mieszkaniu i ją pochłoną. Jeśli chcemy zabezpieczyć okna przed parowaniem, przydadzą się dwa produkty.

Jak zabezpieczyć okna przed parowaniem?

Jeśli mamy problem z parowaniem okien, możemy zastosować prosty trik, który je zmniejszy. Wystarczy wymieszać w proporcji 1:1 spirytus z gliceryną. Preparatem spryskujemy okna i wycieramy do sucha.

Spirytus z gliceryną sprawi, że na oknach nie będzie tak bardzo osadzała się wilgoć. Dzięki temu na oknach nie zacznie się robić pleśń. Jednak zdecydowanie warto dobrze sprawdzić wentylację w domu.

okna
Canva/ Apx.org.ua

Zobacz też: