Ostatni dzwonek na podlanie sadzonek truskawek specjalnym środkiem. Nie zwlekaj
Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. To właśnie teraz truskawki najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Ich pielęgnacja jest niezbędna, aby zdrowo rosły i wydawały smaczne owoce. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować domowy nawóz do truskawek i jak o nie należycie zadbać.
Drożdże domowym sposobem nawożenia truskawek
Do stworzenia nawozu domowego do truskawek, warto wykorzystać drożdże piekarskie. Wystarczy, że rozdrobnimy i rozpuścimy jedną kostkę w 10 litrach ciepłej wody. Następnie mieszamy dokładnie, aby nie było żadnych grudek, po czym odstawiamy na 1 godzinę. Po tym czasie możemy podlewać nasze truskawki.
Za sprawą wielu składników w drożdżach potrzebnych truskawkom, wpływają pozytywnie na ich plonowanie . Dodatkowo witaminy z grupy B, aminokwasy, żelaza, czy pierwiastków śladowych i innych odżywczych substancji wzmacniają korzenie rośliny, a także chronią przed szkodnikami. Nawóz z drożdży jest tylko uzupełnieniem do nawozów organicznych i można go stosować nie więcej niż trzy razy do roku.
Nawóz z popiołu
Poza wyżej wspomnianymi drożdżami, do nawozu nadaję się również popiół drzewny. Potrzebujemy do stworzenia roztworu z popiołu drzewnego 1 jego szklankę, którą mieszamy z 10 litrami wody. Można też, posypać go bezpośrednio na grządki. Popiół drzewny wspiera związywanie się pąków kwiatowych, a także tworzy barierę ochronną przed czarną pleśnią.
Skórki od bananów jako nawóz do truskawek
Zamiennie, możemy wykorzystać skórki od bananów jako nawóz. One również pozytywnie wpływają na truskawki, wspierając proces wiązania się pąków oraz sprawiają, że ich owoce stają się dorodniejsze i większe.
Aby stworzyć taki nawóz, potrzebujemy rozdrobnić skórki na małe kawałki, a następnie umieścić je w szklanym pojemniku, albo słoiku i zalewamy wodą. Odstawiamy na 14 dni, nie zapominając, aby codziennie go mieszać. Po upływie dwóch tygodni nawóz należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10. Pamiętajcie, aby nie trzymać tej mieszanki w domu, gdyż wydziela bardzo nieprzyjemny zapach.