Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Igliwie i szyszki są cenniejsze niż myślisz. Chronią rośliny nie tylko przed mrozem
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 23.11.2023 18:47

Igliwie i szyszki są cenniejsze niż myślisz. Chronią rośliny nie tylko przed mrozem

igliwie
YouTube/JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK

W ogrodzie wiele rzeczy, które z pozoru wydają się nieprzydatne, może mieć mnóstwo zastosowań. Tak jest właśnie z igliwiem i szyszkami, które często traktujemy jak odpad. Odpowiednio wykorzystane odżywią nasze rośliny.

Igliwie to opadłe igły roślin iglastych. Możemy je bez trudu zebrać w ogrodzie, a nawet w parku lub lesie. Jak je wykorzystać?

Do czego wykorzystać igliwie?

Igliwie oraz szyszki są naprawdę dobrym materiałem, który możemy wykorzystać do pielęgnacji roślin. Fantastycznie sprawdzą się w ogrodzie, a na dodatek są całkowicie darmowe.

Igliwie możemy przede wszystkim wykorzystać jako ściółkę. Dobrze sprawdzi się w miejscach, w których mamy problem z niechcianymi chwastami. Na dodatek odżywi nasze rośliny.

Igły i szyszki będą również pełnić izolację na zimę. Jakie rośliny pokochają ściółkę z igliwia? Wiele z nich mamy w ogrodzie. Dzięki igliwiu w ogrodzie, będą pięknie rosły i obficie kwitły.

igliwie
Canva / Hemera Technologies, Photo Images

Igliwie to naturalny nawóz

Igliwie i szyszki będą fantastycznym nawozem dla wielu roślin. Mają wiele składników odżywczych. Jeśli zdecydujemy się je wykorzystać, nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na odżywkę do roślin.

Warto wiedzieć, że igliwie oraz szyszki mogą nadać podłożu konkretny odczyn. Gleba po ich zastosowaniu staje się bardziej kwaśna. Do jakich roślin najlepiej zastosować igliwie i szyszki?

Jakie rośliny pokochają igliwie i szyszki?

Ściółka z igliwia i szyszek sprawdzi się fantastycznie do roślin, które lubią kwaśną glebę. Warto zastosować ją pod różanecznikami i hortensjami, które świetnie radzą sobie w kwaśnej ziemie.

Igliwie będzie dobrym rozwiązaniem również pod borówki. Jeśli rozsypiemy ściółkę z igieł i szyszek, w przyszłym roku na pewno obsypią się pysznymi owocami.

zbieranie borówek
Canva / LarsZahnerPhotography, Getty Images

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK” na platformie YouTube.

Zobacz także: