Stan atmosfery w danym miejscu i czasie. Ogół zjawisk pogodowych, jak burza, deszcz, grad
Pierwszy śnieg w Polsce zwykle zwiastuje nadejście zimy, ale w tym roku synoptycy ostrzegają, że może pojawić się wcześniej, niż wielu się spodziewało. Ucieszy to każdego, kogo wysokie temperatury już zmęczyły. Kiedy więc spadnie w Polsce pierwszy śnieg w 2024 roku?
Początek wakacji przywitał nas słoneczną pogodą. Po krótkim ochłodzeniu w końcu wyszło słońce i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mogą odetchnąć z ulgą.Wzrost temperatur i towarzyszące temu zjawiska pogodowe to wizja, która szczególnie niepokoi ogrodników, rolników i sadowników, którzy obawiają się o swoje uprawy. Co im grozi i jaka będzie pogoda w najbliższych dniach?
Minione tygodnie upłynęły pod znakiem wysokich temperatur, które przeplatały się z krótkimi okresami ochłodzenia poprzedzonymi gwałtownymi załamaniami pogody. Najbliższy miesiąc również ma być bardzo słoneczny.Upały mogą dać się we znaki. Należy powziąć środki ostrożności kiedy przebywamy na zewnątrz, ale warto też wiedzieć, jak chronić się przed gorącym powietrzem w domu. Czy otwieranie okien w upalne dni to dobry pomysł?
Meteorolodzy ostrzegają przed nawrotem fali upałów. Jeśli wiecie, że źle je przechodzicie, już dzisiaj dowiedzcie się, jak schłodzić mieszkanie.Wbrew pozorom klimatyzacja nie jest wam potrzebna. Wystarczy zwykły wentylator, który nieco „pomiesza” powietrze w pomieszczeniu i trochę kreatywności.
Początek czerwca jest dość kapryśny. Po fali gorąca nadeszły chłodne, deszczowe dni. To jednak nie koniec gwałtownych zmian, jakie czekają nas w najbliższym czasie. Na szczęście nic nie zapowiada ponownych burz, które niedawno przetoczyły się przez kraj.Do Polski nadciąga jednak fala upałów. Temperatury będą naprawdę ekstremalne. Jaka pogoda czeka nas w weekend? Kiedy możemy spodziewać się wysokich temperatur?
Minęło już ryzyko wiosennych przymrozków, ale ogrodnicy, rolnicy i sadownicy wciąż nie mogą spać spokojnie. Zbliża się gorące lato, a wraz z nim anomalia pogodowe. Uprawom zagrażają nie tylko susze, ale też grad.Burze z opadami deszczu i gradu to niestety nie rzadkość. Okresy wyżu niosące ze sobą upały wiążą się także z występowaniem gwałtownych zjawisk pogodowych. Jak uchronić przed nimi uprawy?
Choć grzybobranie to dla większości z nas typowo jesienne zajęcie, tak i w czerwcu można zebrać wspaniałe okazy. W tym roku pogoda wyjątkowo sprzyja. Po ostatnich ulewach w polskich lasach zaroiło się od pysznych grzybów.Grzybiarze już zacierają ręce i ruszają na zbiory. Nie czekaj do września. Wybierz się do lasu, a na pewno wrócisz z pełnym koszem.
Burza to niewątpliwie wyjątkowe zjawisko pogodowe, w wielu z nas budzące skrajne emocje. Niektórzy z przejęciem podziwiają niezwykły spektakl na niebie, inni reagują zaniepokojeniem, a nawet lękiem.Chociaż rzadko już kierujemy się ludowymi przesądami i mało kto zapala w czasie burzy gromnicę, to jednak dobrze wiedzieć, jak chronić swój dom podczas tego gwałtownego zjawiska atmosferycznego.
W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z gwałtownymi zmianami pogody. Upały mieszały się z mroźnym arktycznym powietrzem z północy, a po suszach przychodziły nawałnice i gradobicia.Wszystko to dało się we znaki rolnikom, sadownikom i plantatorom. Uprawy ucierpiały zwłaszcza na skutek przymrozków. Teraz za straty można otrzymać odszkodowanie.
Pogoda w Boże Ciało z pewnością nie będzie nas rozpieszczać. Chociaż synoptycy nie zapowiadają znacznego ochłodzenia, kapryśna i momentami groźna aura może dać nam się we znaki.Jeśli planowaliście długi weekend, koniecznie weźcie ze sobą dobrą książkę i parasolki. Niestety prognoza pogody klaruje się w nieciekawych barwach.
Do tej pory pogoda nas rozpieszczała, chociaż ciepłe dni mogły dać się we znaki rolnikom borykającym się ze skutkami suszy. To już koniec czekania na opady deszczu, jednak ich ilość może nas mocno zaskoczyć.Od wczoraj przez Polskę przetacza się front burzowy, którego niszczycielska siła już zebrała żniwo, a to dopiero początek fali nawałnic. Co nas czeka w najbliższych dniach?
Każdego z nas cieszy perspektywa słonecznego i ciepłego lata. Ale skrajne temperatury i związane z tym zagrożenia już niekoniecznie budzą pozytywne skojarzenia, a właśnie z tym już niebawem będziemy musieli się zmierzyć.Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie mają wątpliwości. Tegoroczne lato może być bardzo gorące. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?
Pogoda w majówkę dopisała. Wysokie temperatury sprzyjały wypoczynkowi w plenerze, ale upały nie wszystkich cieszyły - rolnicy i leśnicy alarmowali o coraz większym zagrożeniu, jakie dla upraw przynosi susza.Suchemu powietrzu towarzyszy natomiast wyż, który przynosi na zmianę wyższe i niskie temperatury. Właśnie żegnamy gorące masy powietrza, które wkrótce zastąpi lodowate powietrze wprost z północy.
Prognoza pogody na maj uległa kolosalnym zmianom. Meteorolodzy alarmują, że po jednym z najcieplejszych kwietni od 3 dekad, maj ma szanse na pobicie kolejnego historycznego rekordu.Czy w tym roku czeka nas kryzys na rynku rolniczym? Czy upały i susze zrujnują całkowicie plony? Nie ulega wątpliwości, że pogoda w 2024 roku nie sprzyja ogrodnikom.
Od kilku dni możemy cieszyć się piękną pogodą i wręcz letnimi temperaturami. Tegoroczna majówka zapowiadała się więc wspaniale – miało być ciepło, słonecznie, nic tylko rozpalać grilla i odpocząć w towarzystwie rodziny i przyjaciół.Gdy wielu z nas zaplanowało już sobie majówkowe wyjazdy, pogoda na majówkę postanowiła spłatać nam figla. Weźcie ze sobą ciepłe ubrania, parasolki, a może nawet sztormiaki. Będzie naprawdę… ciekawie.
Nie wszyscy mamy świadomość, jak należy zachowywać się podczas burzy. Oczywiście powszechnie wiadomo, że w czasie gwałtownych wyładowań atmosferycznych lepiej nie przebywać na zewnątrz, ale jak postępować w domu?Schronienie się pod dachem może uchronić nas przed porażeniem piorunem, ale pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczenia sprzętów domowych. Ten prosty trik pozwoli uchronić je przed skutkami burzy.
Przez Polskę właśnie przetacza się fala przymrozków. Niskie temperatury w kwietniu nikogo nie dziwią, w końcu przyjęło się, że ten miesiąc przeplata trochę zimy, trochę lata. Poważne powody do zmartwień mają jednak rolnicy.O ile sam spadek temperatur poniżej zera nie jest czymś kuriozalnym, to w obliczu wyjątkowo wczesnego okresu kwitnienia możemy w tym roku mierzyć się z trudną sytuacją gospodarczą, która dotknie uprawy rzepaku.
Wpływ człowieka na środowisko jest niezaprzeczalny i niestety w większości przypadków niekorzystny. Jak temu przeciwdziałać? Istotne jest budowanie świadomości, czemu sprzyjają obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi.W tym roku do celebracji święta naszej planety przyłączyło się Google, które z tej okazji zastąpiło swoje klasyczne logo w wyszukiwarce poruszającymi zdjęciami obrazującymi postęp w zakresie zmian klimatycznych. Obiegły one cały świat.
Wiosna to kluczowy moment w cyklu wegetacyjnym roślin. Od tego, jak przebiegną kwietniowe dni, zależy powodzenie wielu upraw. O wszystkim zadecyduje pogoda, ale można się na nią przygotować. Wiedzą o tym plantatorzy truskawek.W nadchodzącym czasie czeka nas pogorszenie pogody. IMGW przewiduje nawet przymrozki. Jak ocalić truskawki przed szkodliwym działaniem ujemnych temperatur?
Grzyby w kwietniu nie są niczym niezwykłym. Już wcześniej pojawiają się w lasach smardze i czarki austriackie. Wiosną znaleźć możemy także żółciaka siarkowego, majówki i żagiwe. W tym roku jednak mamy wysyp grzybów, które pojawiają się o wiele później.Do lasów ruszyły już tłumy grzybiarzy nie tylko w jednym, czy dwóch województwach, ale w całej Polsce. Są w szoku, ponieważ na te okazy jest zdecydowanie za wcześnie.
Kwiecień to newralgiczny moment w kalendarzu każdego ogrodnika, rolnika i sadownika. Rusza okres wegetacyjny, a zachodzące w tym czasie procesy i panujące warunki zadecydują o plonach, jakie producenci żywności zbiorą latem.W tym sezonie pogoda zaskoczyła. Wysokie temperatury początkowo sprzyjały szybkiemu wzrostowi roślin, ale teraz sytuacja ma się diametralnie zmienić. IMGW podało groźnie brzmiący komunikat o nadchodzącym mrozie.
Początek kwietnia był naprawdę gorący. Jednak już niedługo pogoda się zmieni. Znamy prognozę na resztę miesiąca. Będziemy musieli pożegnać się z piękną wiosną, ponieważ wróci do nas zima.Końcówka kwietnia zapowiada się naprawdę chłodno. Jeśli planowałeś w tym miesiącu sporo prac w ogrodzie, powstrzymaj się. Rośliny mogą zmarnieć, ponieważ wrócą przymrozki.
Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni Celsjusza, w popłochu szukamy zakurzonych wentylatorów w piwnicy. Nic w tym dziwnego, w końcu szukamy sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie jak tylko się da.Czy jednak wiedzieliście, że można to zrobić inaczej, a na pewno taniej? Wystarczy dosłownie 5 zł, aby ochłodzić mieszkanie w upał lepiej niż przy użyciu wiatraka.
W ostatnich dniach obserwujemy w Polsce napływ powietrza znad północnej Afryki. Przemieszczające się nad naszym kontynentem fronty atmosferyczne przyniosły ze sobą masę pyłu z Sahary. Wszystko wskazuje na to, że od piątku zjawisko to będzie jeszcze bardziej widoczne.
Po rekordowo wysokich temperaturach pod koniec lutego wszyscy oczekiwaliśmy, że wiosna na dobre zagości w naszym kraju. Niestety w najbliższym czasie tak się nie stanie. Już dzisiaj w całej Polsce jest o wiele chłodniej, niż w poprzednich dniach, a to dopiero początek zmian.Wszystko za sprawą cyklonu, który szaleje w Europie. Zamiast pięknych, ciepłych, wiosennych dni, czeka nas powrót zimy. Burze, opady śniegu i dwucyfrowe mrozy. Tego możemy spodziewać się w najbliższym czasie.
W Beskidach pojawiło się niezwykłe zjawisko. Piękna aureola w kolorach tęczy została uchwycona w materiale opublikowanym na platformie YouTube. Zjawisko to zobaczyć można w określonych warunkach, jednak nie wróży ono nic dobrego.Tęczowy okrąg jest doskonale znany taternikom. To bardzo zły omen, a przepowiednia z nim związana mrozi krew w żyłach.
W ostatnich dniach mogliśmy trochę odpocząć od zimy. Jednak na wiosnę musimy jeszcze trochę poczekać, ponieważ do Polski wraca ostra zima. W niektórych miejscach termometry pokarzą nawet -20 stopni Celsjusza.Zmianę pogody mogliśmy obserwować od piątku. Polska dostała się pod wpływ wyżu znad Zatoki Biskajskiej. Kiedy zaskoczy nas zima?
Tyle co przyzwyczailiśmy się do przeszywających mrozów, które dotarły do Polski, a już meteorolodzy przepowiadają prawdziwy armagedon. Jak inaczej nazwać można porywy wiatru do 130 km/h w środku mroźnej zimy?To nie przelewki. O orkanie, który już niedługo może pojawić się w Polsce, grzmią Wyspy Brytyjskie i cała północ Europy. Czy naprawdę jest tak źle? Czego możemy spodziewać się w nadchodzących dniach? Koniecznie zapoznajcie się z najnowszymi spekulacjami meteorologów.