Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Planujesz wyremontować podłogę? To niezrównanie przyspiesza prace
Kamil Świętek
Kamil Świętek 15.05.2024 13:51

Planujesz wyremontować podłogę? To niezrównanie przyspiesza prace

Wylewka samopoziomująca
Fot. Canva/Doralin Tunas, Getty Images

Jeśli remont kojarzy ci się z wielotygodniowym bałaganem w mieszkaniu, masą nerwów i licznymi niedociągnięciami, ten artykuł z pewnością cię zainteresuje.

Patent, który chcemy ci zaproponować, wyniesie Twoją pracę na zupełnie inny poziom i pozwoli ci stworzyć podłogę w swoim mieszkaniu, która przetrwa lata. Nawet specjaliści nie będą mogli uwierzyć, że wykonałeś tę pracę samodzielnie. Poznaj wylewkę samopoziomującą.

Czym jest wylewka samopoziomująca?

Wylewka samopoziomująca to masa lub zaprawa wyrównująca. Jest to podkład stosowany pod różnego rodzaju podłogi (najczęściej pod płytki i panele), który znacząco przyspiesza prace wykończeniowe, gwarantując nieskazitelnie równą powierzchnię bez wysiłku.

Wylewka samopoziomująca najczęściej ma postać suchej mieszanki. Jej bazą jest cement lub anhydryt, czyli odwodniony gips. Pierwsza z nich przeznaczona jest do stosowania na zewnątrz ze względu na wyższą wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne. Druga z kolei doskonale sprawdzi się do wykańczania wnętrz w pomieszczeniach, które nie są wrażliwe na zalanie.

Substancjami pomocniczymi są wypełniacze mineralne, czy włókna wzmacniające, które doskonale uszczelniają wszelkie nierówności. Na rynku istnieje jeden główny podział wylewek samopoziomujących – na cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Skoro znacie już charakterystykę wspomnianych środków, przejdźmy do tego, jak z nią pracować.

Wylewka samopoziomująca 2.jpg
Fot. Canva/ba11istic, Getty Images

Jak pracować z wylewką samopoziomującą?

Praca z wylewką samopoziomującą jest stosunkowo prosta. Przed jej użyciem należy ustalić ilość potrzebnej zaprawy. W Internecie istnieje wiele przeliczników, aczkolwiek standardowo na opakowaniu producent umieszcza informację ile zaprawy potrzeba do pokrycia 1 metra kwadratowego jednym mm mieszanki.

Przed zastosowaniem wylewki samopoziomującej pamiętajcie o dokładnym oczyszczeniu podłoża. Zaleca się oddzielenie wylewki samopoziomującej od ściany np. styropianem, aby zapobiec powstawaniu rys i pęknięć. Oczyszczone podłoże gruntujemy i przystępujemy do użycia wylewki.

Powinna mieć ona gładką konsystencję bez jakichkolwiek grudek. Poleca się jej rozprowadzenie za pomocą stalowej pacy. Kolejno należy odpowietrzyć masę za pomocą szczotki lub specjalnego wałka do wylewek, który zwykle wyposażony jest w kolce.

Dlaczego warto stosować wylewki samopoziomujące?

Wylewka samopoziomująca zdecydowanie przyspiesza prace remontowe. Ich cementowy wariant jest uniwersalny, a ponadto cechuje go wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i krótki czas schnięcia.

Zdecydowanie jednak podczas remontu powinny zainteresować nas inne parametry. Wylewka samopoziomująca jest prosta i szybka w nakładaniu i umożliwia niemalże idealne wygładzenie powierzchni bez wysiłku.

Co ważne, wylewka samopoziomująca doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, chociaż wymaga to podzielenia podłogi na poszczególne segmenty. Jeśli chcecie przeprowadzić remont samodzielnie, polecamy skorzystać z wylewki samopoziomującej. Pozwoli wam ona uniknąć wielu nerwów przy ręcznym wygładzaniu podłogi, tworząc nieskazitelną taflę, której nie powstydziłby się żaden specjalista.

Wylewka samopoziomująca 3.jpg
Fot. Canva/Annadokaz, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: