Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Profesjonalni ogrodnicy sadzą pomidory bokiem. Plony mają jak ze snów
Kamil Świętek
Kamil Świętek 14.05.2024 14:03

Profesjonalni ogrodnicy sadzą pomidory bokiem. Plony mają jak ze snów

Sadzenie pomidorów
Fot. mhpgardener/YouTube

Pomidory to zdecydowanie jedne z częściej uprawianych roślin w naszych ogródkach warzywnych. Dlatego tym bardziej zaskakuje fakt, że jedni cieszą się ich ogromnymi plonami, a drudzy borykają się z licznymi komplikacjami.

Receptą na piękne pomidory okazuje się zmiana sposobu ich sadzenia. Czy próbowaliście kiedyś posadzić pomidory bokiem? To dzięki temu plantatorzy cieszą się plonami jak ze snów.

Jak prawidłowo sadzić pomidory?

Zacznijmy od podstaw. Sadzenie pomidorów poprzedza ich wysiew. Na to niestety nie ma rady – musimy poczekać, aż sadzonki urosną do przyzwoitej wielkości, aby wysadzić je do gruntu.

Tutaj zaczyna się cała magia. Przed wysadzeniem ich do szklarni, warto po raz drugi wysadzić je do większego pojemnika. Pozwala to na zbudowanie bardziej okazałego systemu korzeniowego, co tylko wzmocni sadzonkę.

Gdy wasze sadzonki będą już okazałe, pora wsadzić je do gruntu w szklarni. Aby oszczędzić nieco czasu, niektórzy ogrodnicy sadzą pomidory w przygotowanych rowkach, zamiast indywidualnych dla każdej rośliny dołkach. Pamiętajcie, aby przysypać roślinę tak, by zakryć dolną część jej łodygi.

Sadzenie pomidorów 2.jpg
Fot. mhpgardener/YouTube

Czy warto sadzić pomidory bokiem?

Korzystając z sadzenia pomidorów w rowkach, warto zastanowić się nad zastosowaniem innej techniki sadzenia. Czy wiedzieliście, że pomidory można posadzić bokiem? Sprawdza się to w szczególności w przypadku okazałych sadzonek.

Ogrodnicy praktykujący tę metodę twierdzą, że każda zakopana część łodygi, stymuluje wzrost nowych korzeni wszędzie tam, gdzie sadzonka ma kontakt z podłożem. Chociaż trudno w to uwierzyć, patent ten ma swoją rację bytu dzięki korzeniom przybyszowym, które w kontakcie z glebą przekształcają się w pełnoprawne korzenie pomidora.

Dlaczego metoda ta jest tak skuteczna?

Chociaż mogłoby się wydawać, że sadzenie pomidorów bokiem to czyste szaleństwo, udowodniono, że większa masa korzeni sprawia, że roślina staje się bardziej odporna na choroby i warunki atmosferyczne.

Ponadto sadzenie pomidorów bokiem pozwala na umieszczenie rośliny w ziemi znacznie płycej niż zwykle. Jest to szczególnie istotne w przypadku trudnej gleby pod uprawy. Jeśli zatem na waszej działce dominuje podłoże kamieniste, czy gliniaste, sadzenie pomidorów bokiem może być rozwiązaniem waszych problemów.

Sadzenie pomidorów 3.jpg
Fot. mhpgardener/YouTube

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału mhpgardener na YouTubie