Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Na twojej lodówce jest pełno magnesów? Ten mit może cię przerazić
Paulina Korzec
Paulina Korzec 14.05.2024 10:59

Na twojej lodówce jest pełno magnesów? Ten mit może cię przerazić

Magnesy
domekiogródek.pl/ Paulina Korzec

Podstawową rolą lodówki jest przechowywanie jedzenia, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W wielu naszych domach ten sprzęt AGD pełni jednak jeszcze jedną, mniej oczywistą funkcję.

Na lodówce bardzo często lądują… magnesy. Te różnokolorowe ozdoby przypominają nam o miłych chwilach, dalekich podróżach i najbliższych osobach. Czy jednak sprzęt AGD powinien być wykorzystywany w taki sposób?

Magnesy na lodówce to standard

Płaska, metalowa przestrzeń pomieści wiele magnetycznych ozdób i pomoże je wyeksponować - lodówki często znajdują się obecnie w kuchniach otwartych na salon, więc każdy może podziwiać pamiątki z naszych podróży.

Okazuje się jednak, że ta praktyka może mieć fatalne skutki. Pojawia się coraz więcej głosów mówiących o szkodliwości przyczepiania magnesów na lodówce. Czy w tych mitach tkwi ziarno prawdy?

Raczej nikt, kto korzysta z lodówki w ten sposób, nie spotkał się z nagłą awarią urządzenia na skutek obecności magnesów. Ich szkodliwe działanie może jednak nie być widoczne od razu, a przejawiać się w wysokości rachunków za prąd. Jak to możliwe?

Magnesy
Fot. Canva/Cavan Images

Pole magnetyczne zakłóca działanie lodówki?

Duża ilość magnesów przyczynia się do wytworzenia silnego pola magnetycznego, które może zaburzać działanie elektroniki. Problem ten może dotyczyć w szczególności urządzeń nowszej generacji, np. z dotykowymi ekranami LCD.

Zakłócenia prowadzą do obniżenia wydajności pracy sprzętu, przez co zaczyna on zużywać więcej energii. Wyższe rachunki za prąd mogą jednak wynikać z jeszcze innej przyczyny mającej związek z obecnością magnesów na lodówce.

Za dużo magnesów na lodówce? Na to lepiej uważać

Kilka magnesów nie jest problemem, ale “obklejenie” lodówki dużą ilością tego typu ozdób może mieć szkodliwy wpływ na sprzęt AGD. Zwłaszcza gdy na lodówce wieszamy nie tylko pocztówki, ale też magnesy o większych kształtach i sporej masie.

Obciążone w ten sposób drzwi od lodówki mogą z czasem stać się nieszczelne. Mikroszczeliny wpuszczają ciepło do wnętrza urządzenia, które musi pracować bardziej intensywnie, pochłaniając tym samym więcej energii, co przełoży się na wyższe rachunki.

Magnesy na lodówce? Lepiej tego nie rób

Czy faktycznie lodówka może pracować gorzej w związku z obecnością magnesów? Efekty mogą być rozłożone w czasie i niezauważalne gołym okiem.

Jedno jest pewne - nie musimy obawiać się negatywnego wpływu magnesów na przechowywaną w lodówce żywność. Ten mit został obalony, ale dla pewności, że praca sprzętu AGD nie zostanie zakłócona, możemy pamiątki wyeksponować w inny sposób, np. umieszczając je na specjalnie do tego przeznaczonej tablicy magnetycznej.

Magnesy
Fot. Canva/Melike Benli

Zobacz także: