Zastosuj zaraz po posadzeniu. Ogórki będą odporne na choroby
Ogórki to niezwykle wdzięczne w uprawie warzywa. Nie mają specjalnych wymagań, a ich pielęgnacja jest prosta. Charakteryzuje je przy tym nie tylko wspaniały smak, ale także wysoka plenność. Jak dodatkowo ją zwiększyć?
Wystarczy do rutynowej pielęgnacji ogórków dołożyć proste triki, dzięki którym z naszego przydomowego warzywniaka zbierzemy jeszcze więcej dorodnych okazów.
Uprawa ogórków – prosta i satysfakcjonująca
O satysfakcji płynącej z uprawy i możliwości spożywania własnoręcznie wysianych warzyw nie trzeba nikogo przekonywać. To niepowtarzalny smak, bogactwo witamin i radość z osiągniętego celu.
Pod tym względem ogórki są bezkonkurencyjne – wytwarzają wysoki plon przy niewielkim nakładzie czasu i pracy. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych terminach i czynnościach podczas uprawy.
Przede wszystkim pamiętajmy, że ogórki kochają ciepło. Rozsadę przygotowujemy dopiero po pierwszej połowie kwietnia, a do gruntu sadzonki przenosimy nie wcześniej niż po okresie tzw. zimnych ogrodników, czyli w drugiej połowie maja.
Jak uprawiać ogórki?
Jak wspominaliśmy, te warzywa preferują wyższe temperatury, dlatego należy je zasadzić w dobrze nasłonecznionym miejscu. Przed posadzeniem ogórków do dołków dodajmy popiół drzewny i groch łuskany. Trzeba przy tym pamiętać o obfitym podlewani i nawożeniu roślin.
Otoczone odpowiednią opieką ogórki odwdzięcza się obfitymi plonami rzędu nawet 10 kilogramów warzyw z jednej rośliny! Jak uzyskać tak znakomity wynik? Wystarczy skorzystać z prostego triku na bazie sody oczyszczonej.
Nawóz do ogórków z sody oczyszczonej
Szybki wzrost ogórków wymaga regularnego ich dokarmiania i nawożenia gleby. Aby wzmocnić rośliny, „poczęstujmy” je sodą oczyszczoną. Chętnie wykorzystujemy jej niezwykłe właściwości podczas gotowania i sprzątania, ale warto ją zastosować także w ogrodzie. Jak to zrobić? Zastosuj metodę 1:10.
10 g sody oczyszczonej wsypujemy do 1l wody i mieszamy. Gotowym preparatem podlewamy ogórki na grządce co dwa tygodnie. Zabieg powtarzamy trzy razy. Jak zadziała nawóz z sody?
Zasadowy odczyn sody oczyszczonej neutralizuje kwaśne pH gleby, stwarzając korzystne warunki do wzrostu warzyw. Dodatek sody wzmacnia rośliny, które stają się bardziej odporne na oddziaływanie szkodliwych patogenów, czynników chorobotwórczych, np. grzybów i szkodników. Tak potraktowane ogórki lepiej zniosą również wahania temperatur.
Zobacz także:
- Rozcieńczają wodą i leją pod ogórki. Mają dwa razy większe zbiory
- Owijają drzewo i nie mają robaczywych śliwek. Trick działa cuda
- Choć jest chwastem, nie traktuj go tak. Może być bezcenny