Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Stosuję sposób mojej babci. Aksamitki kwitną aż do późnej jesieni
Paulina Korzec
Paulina Korzec 29.04.2024 07:44

Stosuję sposób mojej babci. Aksamitki kwitną aż do późnej jesieni

Aksamitki
Fot. Canva/IKvatkovskaya, Shutter/Marika Kosheleva

Aksamitki od lat goszczą w naszych ogródkach. To ponadczasowe i uniwersalne kwiaty, które mogą zachwycać swoim pięknem przez cały sezon, a nawet dłużej.

Nieskomplikowane w uprawie wymagają przestrzegania zaledwie kilku prostych czynności i terminów, dzięki czemu odwdzięczą się bujnymi kobiercami kwiatów. Babcia zdradziła mi sekret ich kwitnienia aż do jesieni.

Polacy kochają aksamitki

Aksamitki cieszyły się ogromną popularnością za czasów PRL-u, kiedy spotkać można je było niemal w każdym ogródku. Kwiaty te zostały z nami do dzisiaj i równie często zdobią nasze rabaty, alejki i ogrodzenia, a także balkony i tarasy.

Popularność aksamitek wynika z ich prostej uprawy. Kilka trików wystarczy, by cieszyć oczy charakterystycznymi kulistymi kwiatostanami o żółtym, pomarańczowym i czerwonym odcieniu.

Jak się okazuje, uroczy wygląd aksamitek można zachować na dłużej. Odkąd korzystam ze sposobu mojej babci, te rośliny pięknie kwitną aż do pierwszego jesiennego przymrozku.

aksamitki
Fot. Canva/IKvyatkovskaya

Dlaczego warto zasadzić aksamitki?

Nie każdy wie, że poza dorodnymi kwiatami aksamitki mają również inne zalety. Wykazują działanie lecznicze, działają przeciwbakteryjnie i rozkurczowo, łagodzą stany zapalne i depresyjne oraz zawierają luteinę, cholinę i inne ważne składniki leków.

Te niezwykłe rośliny znajdują szereg zastosowań także w kuchni. Z aksamitek przygotujemy napar, nalewkę, a nawet krem. Kwiaty można również dodać bezpośrednio do potraw - są jadalne i świetnie smakują.

Cenne właściwości tych roślin warto też wykorzystać w ogrodzie, gdzie ich zapach stanie się skutecznym narzędziem w walce ze szkodnikami i gryzoniami, takimi jak mszyce, mrówki czy nornice. Aby woń aksamitek roztaczała się w ogrodzie do późnej jesieni, trzeba je odpowiednio wcześnie zasiać.

Tak przedłużysz kwitnienie aksamitek

Ze względu na niską odporność aksamitek na ujemne temperatury, do gruntu można je wysiać dopiero w maju, gdy minie ryzyko przymrozków. Babcia zdradziła mi jednak sekret, kiedy najlepiej wysiewać te kwiaty, by długo kwitły.

Najlepszym rozwiązaniem jest rozsada, którą w przypadku aksamitek możemy wysiać nawet już w marcu. Dzięki temu wydłużymy proces wegetacji roślin. Warto w tym momencie zadbać o odpowiednie podłoże - dobrze sprawdzi się tu mieszanka ziemi z torfem i piaskiem.

Jak pielęgnować aksamitki?

Kiedy aksamitki wykiełkują i pojawi się pierwsza para liści, sadzonki można umieścić w ogrodzie, jednak nie wcześniej niż w maju, po tzw. zimnych ogrodnikach.

Aksamitkom dobrze służy ciepło i najlepiej będą kwitły na słonecznym stanowisku, na którym nie zabraknie im składników odżywczych. Warto wzbogacać ziemię na rabacie kwiatowej, stosując gotowe lub domowe nawozy do kwiatów, np. na bazie drożdży i cukru. Żyzne podłoże pozwoli dłużej cieszyć się charakterystycznymi kwiatkami o ognistej barwie.

Sadzonki aksamitek
Fot. Canva/Supersmario

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10