Stosuję sposób mojej babci. Aksamitki kwitną aż do późnej jesieni
Aksamitki od lat goszczą w naszych ogródkach. To ponadczasowe i uniwersalne kwiaty, które mogą zachwycać swoim pięknem przez cały sezon, a nawet dłużej.
Nieskomplikowane w uprawie wymagają przestrzegania zaledwie kilku prostych czynności i terminów, dzięki czemu odwdzięczą się bujnymi kobiercami kwiatów. Babcia zdradziła mi sekret ich kwitnienia aż do jesieni.
Polacy kochają aksamitki
Aksamitki cieszyły się ogromną popularnością za czasów PRL-u, kiedy spotkać można je było niemal w każdym ogródku. Kwiaty te zostały z nami do dzisiaj i równie często zdobią nasze rabaty, alejki i ogrodzenia, a także balkony i tarasy.
Popularność aksamitek wynika z ich prostej uprawy. Kilka trików wystarczy, by cieszyć oczy charakterystycznymi kulistymi kwiatostanami o żółtym, pomarańczowym i czerwonym odcieniu.
Jak się okazuje, uroczy wygląd aksamitek można zachować na dłużej. Odkąd korzystam ze sposobu mojej babci, te rośliny pięknie kwitną aż do pierwszego jesiennego przymrozku.
Dlaczego warto zasadzić aksamitki?
Nie każdy wie, że poza dorodnymi kwiatami aksamitki mają również inne zalety. Wykazują działanie lecznicze, działają przeciwbakteryjnie i rozkurczowo, łagodzą stany zapalne i depresyjne oraz zawierają luteinę, cholinę i inne ważne składniki leków.
Te niezwykłe rośliny znajdują szereg zastosowań także w kuchni. Z aksamitek przygotujemy napar, nalewkę, a nawet krem. Kwiaty można również dodać bezpośrednio do potraw - są jadalne i świetnie smakują.
Cenne właściwości tych roślin warto też wykorzystać w ogrodzie, gdzie ich zapach stanie się skutecznym narzędziem w walce ze szkodnikami i gryzoniami, takimi jak mszyce, mrówki czy nornice. Aby woń aksamitek roztaczała się w ogrodzie do późnej jesieni, trzeba je odpowiednio wcześnie zasiać.
Tak przedłużysz kwitnienie aksamitek
Ze względu na niską odporność aksamitek na ujemne temperatury, do gruntu można je wysiać dopiero w maju, gdy minie ryzyko przymrozków. Babcia zdradziła mi jednak sekret, kiedy najlepiej wysiewać te kwiaty, by długo kwitły.
Najlepszym rozwiązaniem jest rozsada, którą w przypadku aksamitek możemy wysiać nawet już w marcu. Dzięki temu wydłużymy proces wegetacji roślin. Warto w tym momencie zadbać o odpowiednie podłoże - dobrze sprawdzi się tu mieszanka ziemi z torfem i piaskiem.
Jak pielęgnować aksamitki?
Kiedy aksamitki wykiełkują i pojawi się pierwsza para liści, sadzonki można umieścić w ogrodzie, jednak nie wcześniej niż w maju, po tzw. zimnych ogrodnikach.
Aksamitkom dobrze służy ciepło i najlepiej będą kwitły na słonecznym stanowisku, na którym nie zabraknie im składników odżywczych. Warto wzbogacać ziemię na rabacie kwiatowej, stosując gotowe lub domowe nawozy do kwiatów, np. na bazie drożdży i cukru. Żyzne podłoże pozwoli dłużej cieszyć się charakterystycznymi kwiatkami o ognistej barwie.
Zobacz także: