DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Po posadzeniu tui podlewam je tym nawozem. To najlepsza odżywka na jesień
Canva/Lex20; Canva/SavenvichViktar

Po posadzeniu tui podlewam je tym nawozem. To najlepsza odżywka na jesień

30 sierpnia 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Tuje to iglaki, które zdobią wiele polskich ogrodów. Sadzone są zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na działkach. Niektórzy traktują je nawet jako naturalne, żywe ogrodzenia, tworząc z nich pewnego rodzaju płot.

Co łączy wszystkich miłośników tui? Przede wszystkim wiedzą oni, jak prawidłowo o nie dbać. W tym celu nie tylko sadzą je na odpowiednich stanowiskach, ale również regularnie je nawożą. Zobacz, ja zrobić jesienny nawóz do tui w domowych warunkach, aby cieszyć się pięknymi tujami cały rok.

Kiedy stosować jesienny nawóz do tui?

Tuje szczególnie jesienią wymagają specjalnego taktowania. Tegoroczne lato dało im naprawdę popalić. Długotrwałe susze, nawałnice, czy gradobicia zapewne uszkodziły niejedne ogrody. Warto zatem nieco wspomóc wzrost tui, aby mimo zmiennych warunków środowiskowych, dalej cieszyły oko.

Zacznijmy od tego, kiedy należy nawozić tuje. Pierwsze nawożenie tui przypada na okres, gdy sadzonki dobrze się ukorzenią. Tuje należy nawozić od początku okresu wegetacyjnego, a zatem od marca do kwietnia. Kolejny raz warto nawozić tuje w czerwcu.

Jesienny nawóz do tui aplikujemy z kolei we wrześniu lub październiku. Oczywiście jesienny nawóz do tui będzie nieco różnił się od wiosennego i letniego nawożenia. Dlatego też w tym artykule zajmiemy się tym, jak przygotować jesienny nawóz do tui w domowych warunkach.

Jesienny nawóz do tui w ogrodzie.jpg
Canva/vfhnb12, Getty Images

Jak przygotować jesienny nawóz do tui w domowych warunkach?

Jakiego nawozu potrzebują tuje na jesień? Jesienny nawóz do tui powinien być w szczególności bogaty w potas i fosfor. Na szczęście te składniki spokojnie dostarczymy domowymi sposobami. Najlepszy domowy jesienny nawóz do tui stworzymy na bazie drożdży.

Wystarczy rozpuścić 100 gramową kostkę drożdży w 10 litrach ciepłej, ale nie gorącej wody. Następnie odżywkę zostawiamy na godzinę i po tym czasie bez rozcieńczania podlewamy nią tuje. Można również przygotować jesienny nawóz do tui ze sfermentowanych drożdży.

W tym celu 100 gramów drożdży należy zasypać szklanką cukru i zostawić całość na 2 godziny. Po tym czasie zalewamy drożdże 10 litrami wody i odstawiamy na tydzień. Mieszanką tą zaleca się odlewać w szczególności młode tuje, które będą rosnąć po niej jak szalone.

Jak działa domowy, jesienny nawóz do tui ?

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego nawóz na bazie drożdży jest tak skuteczny. Otóż zawiera ona witaminy z grupy B, a także znaczne ilości: potasu, fosforu, wapnia, magnezu oraz cynku. Dzięki temu idealnie nadaje się on do nawożenia tui.

Drodzy Czytelnicy, jaki jest Wasz patent na jesienny nawóz do tui? Stosujecie zaproponowaną przez nas metodę? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami w komentarzach.

Jesienny nawóz do tui - domowy sposób.jpg
Canva/welcomia
To najważniejszy zabieg dla floksów w sezonie. Dzięki niemu pięknie zakwitną
Jak brać prysznic żeby nie złapać legionelli? Ten sposób poleca ekspert
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy