DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Pod żadnym pozorem nie myj tak patelni. Tylko ją zniszczysz, jest lepszy patent
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 13.09.2023 17:58

Pod żadnym pozorem nie myj tak patelni. Tylko ją zniszczysz, jest lepszy patent

Jak myć patelnię?
Shutterstock/Tagwaran

Czyszczenie patelni nie należy do łatwych zadań w kuchni. Potrawy przyrządzane na patelni osiągają zwykle wysokie temperatury, przez co łatwo przywierają do powierzchni naczynia. Co gorsza powłoki, którymi pokrywane są patelnie łatwo uszkodzić podczas nieprawidłowego używania i mycia.

Aby długo móc użytkować patelnię należy wiedzieć w jaki sposób ją myć. Sposób mycia patelni i usuwania przypalonych resztek potraw trzeba dostosować do materiału z jakiego została wykonana.

Właściwe mycie patelni przedłuży jej żywotność

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów patelni. Patelnie mogą być teflonowe, ceramiczne, żeliwne i stalowe. Każda z nich ma inne zalety i swoich zwolenników. Patelnie teflonowe są lekkie i mają przystępne ceny. Patelnie ceramiczne i żeliwne długo utrzymują ciepło, a stalowe są bardzo trwałe.

Delikatne powłoki, którymi pokryte są patelnie teflonowe i ceramiczne, by jak najlepiej spełniały swoje funkcje, mogą łatwo zostać uszkodzone podczas mycia. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czego nie używać do usuwania resztek potraw z patelni i co zrobić, gdy potrawa się przypali.

Szczególną ostrożność trzeba zachować przy używaniu szczotek do naczyń i zmywaków kuchennych z ostrą powierzchnią. Nie wszystkie rodzaje patelni można myć w zmywarce.

Projekt bez nazwy (5).jpg
Canva/bee32, Getty Images

Jak prawidłowo myć patelnię teflonową?

Patelnie teflonowe cieszą się dużą popularnością. Są lekkie, dostępne w przystępnej cenie, a na ich nieprzywierającej powłoce można smażyć potrawy z niewielką ilością tłuszczu. Do mycia patelni teflonowej używamy tylko wody i miękkiej gąbki. 

Wcześniej możemy przez kilka godzin namoczyć patelnię w gorącej wodzie. Po spłukaniu wycieramy ją do sucha, a następnie przecieramy ręcznikiem papierowym nasączonym olejem. Tak zakonserwowana patelnia będzie dłużej służyć.

Do mycia patelni teflonowej nie zaleca się używać szczotek do naczyń ani ostrych zmywaków kuchennych. Pod żadnym pozorem nie powinno się myć patelni z teflonu w zmywarce. Teflonowa powłoka mogłaby ulec uszkodzeniu. 

Przypaloną patelnię teflonową wyczyścimy za pomocą wody gazowanej. Patelnię zalewamy wodą mineralną i gotujemy przez kilka minut. Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej usunie przypalone resztki potrawy.

Patelnia żeliwna i ceramiczna. Czy te patelnie można myć w zmywarce?

Patelnia ceramiczna wykonana jest wyłącznie z naturalnych materiałów, przez co ma wielu zwolenników. Można na niej przygotować potrawy z niewielkim dodatkiem tłuszczu, naczynia te długo utrzymują ciepło. 

Do czyszczenia patelni ceramicznej wystarczy woda, miękka gąbka i odrobina płynu do naczyń. Jeśli przypalimy potrawę na patelni ceramicznej najpierw patelnię wystudźmy. Następnie zalejmy dno ciepłą wodą i zostawmy na ok. 2 godziny. Resztki potrawy powinny z łatwością dać się usunąć.

Patelnie żeliwne są cenione za wysoką odporność na uszkodzenia oraz zarysowania. Patelnię żeliwną można umieścić w piekarniku, co jest jej dużą zaletą, jest to też jedna z metod na usunięcie z niej przypaleń.

Aby usunąć z patelni żeliwnej przypalone resztki, wkładamy naczynie na kilkanaście minut do piekarnika nagrzanego do temp. 200 st. C. Następnie wyciągamy patelnię i na jej dno wysypujemy sól. 

Patelnię szorujemy przy pomocy połówki ziemniaka. Kolejny etap czyszczenia to umycie jej letnią wodą i osuszenie ręcznikiem papierowym. Na koniec możemy pokryć patelnię olejem. Naczyń ceramicznych i żeliwnych nigdy nie powinno się myć w zmywarce.

Jak prawidłowo myć patelnię stalową?

Patelnia wykonana ze stali nierdzewnej jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wysokich temperatur. Podczas przyrządzania potraw można używać bez obaw metalowych łopatek, czego nie zaleca się przy korzystaniu z patelni teflonowych i ceramicznych. Patelnie stalowe nadają się do używania na różnego rodzaju kuchenkach, także indukcyjnych.

Do czyszczenia średnio zabrudzonej patelni stalowej wystarczy ściereczka z mikrofibry i woda. Do usunięcia większych zabrudzeń można użyć specjalnych płynów lub mleczka do stalowych naczyń. Patelnię stalową możemy też umyć w zmywarce do naczyń.

patelnie.jpg
canva/Manuta
Polecane