Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Podlej tym drzewko szczęścia. Wypuści mnóstwo nowych liści
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 22.03.2024 15:32

Podlej tym drzewko szczęścia. Wypuści mnóstwo nowych liści

drzewko szczęścia
Fot. Shutter/Galina-Photo

Crassula Ovata inaczej nazywana gruboszem jajowatym lub po prostu drzewkiem szczęścia jest ciekawą rośliną. Należy do rodziny sukulentów i jest naprawdę prosta w uprawie, ponieważ nie ma dużych wymagań.

Drzewko szczęścia w naturalnych warunkach może osiągnąć nawet dwa metry. Co zrobić, żeby grubosz wypuścił nowe liście? Przetestuj prostą odżywkę, a drzewko szczęścia obsypie się liśćmi.

Wybierz najlepsze stanowisko dla drzewka szczęścia

Tej niepozornej roślince przypisuje się niezwykłe właściwości. Grubosz jajowaty postawiony na parapecie w domu ma być źródłem szczęścia i pomyślności. Co zrobić, żeby drzewko pięknie rosło?

Szczęściu warto pomóc, dlatego możemy postawić drzewko szczęścia w salonie. Najlepiej wybrać dla niego stanowisko jasne, jednak nie z bezpośrednim i mocnym nasłonecznieniem. Roślina źle znosi nie tylko ostre słońce, ale też nie czuje się najlepiej w zacienionych pomieszczeniach.

Drzewko szczęścia dobrze rośnie w temperaturze około 22 stopni Celsjusza. Grubosz jajowaty jest sukulentem, więc nie wymaga obfitego podlewania. Najlepiej roślinę podlewać co 7-10 dni, kiedy podłoże całkowicie przeschnie. Jak pobudzić drzewko do wypuszczenia nowych liści? 

drzewko szczęścia
Fot. Canva / Eugene03, Getty Images

Idealny nawóz do drzewka szczęścia

Drzewko szczęścia w naturalnych warunkach osiąga do dwóch metrów wysokości. Jednak w domu też może sporo urosnąć. Jeśli chcemy pobudzić je do wypuszczenia nowych liści, warto przygotować specjalną odżywkę.

Nawóz przygotujemy z soli emskiej, którą z łatwością możemy dostać w aptece. Łączymy jedną łyżeczkę soli z 2 litrami wody i dokładnie mieszamy. Następnie podlewamy drzewko, uważając na liście i pień.

Drzewko szczęścia zasilamy odżywką raz w miesiącu. Szybko pojawia się na nim nowe liście i pędy. Warto nawozić grubosza przez cały okres wegetacji. Na wiosnę możemy zrobić jeszcze jedną ważną rzecz.

Idealny moment na przycinanie drzewka

Wiosna to nie tylko dobry czas, żeby zacząć nawozić drzewko szczęścia. Grubosza jajowatego możemy o tej porze roku przycinać. W ten sposób jesteśmy w stanie nadać koronie odpowiedni kształt.

Wiosna to odpowiedni moment na przycinanie drzewka szczęścia. Podcinając pędy, możemy nadać drzewku piękny pokrój. Marzec to nie tylko idealny moment na porządki w ogrodzie. W tym czasie musimy zająć się też roślinami doniczkowymi.

drzewko szczęścia
Fot. Canva / loflo69, Getty Images

Zobacz także: