Podlewasz paprotkę, a ona wciąż usycha? Popełniasz podstawowy błąd w pielęgnacji
Paprotka może być naprawdę niezwykłą ozdobą w domu, jednak trzeba o nią odpowiednio zadbać. Wiele osób ma problem z usychającymi liśćmi paproci, które szybko zaczynają wyglądać nieestetycznie.
Dlaczego paprotka usycha mimo podlewania? Bo źle o nią dbasz. Nieprawidłowa pielęgnacja sprawia, że roślina marnieje w oczach, jest jest na to prosty sposób.
Bujna paproć w domu
Paprotki to takie rośliny, które potrafią naprawdę imponująco wyglądać w domu. Idealnie sprawdza się do wiszących doniczek, ale nie tylko. Nie każdy wie, że istnieje naprawdę mnóstwo odmian paproci.
Możemy wyróżnić około 10 tys. różnych rodzajów paprotki, jednak w warunkach domowych hodujemy 6 z nich. Domowe paprotki mają podobne wymagania. Wiele osób ma jednak z paprotkami problem. Liście usychają, nawet kiedy podlewamy roślinę. Jaka jest tego przyczyną?
Paprotki nie są takie łatwe w uprawie i mają konkretne wymagania. Jeśli nie zadbamy o paprotkę, ona szybko zacznie usychać. Co robić, kiedy paprotka usycha? Skąd biorą się suche liście i jak ją uratować?
Dlaczego paprotka usycha?
Paprotka może usychać, jeśli ustawimy ja w nieodpowiednim miejscu. Paprotka nie powinna stać w miejscu pełnym słońca, ponieważ najlepiej rozwija się na stanowisku o umiarkowanym i rozproszonym świetle.
Kolejną kwestią jest niewystarczająca wilgotność. Paprotki w naturalnym środowisku najlepiej rosną w wilgotnych miejscach. Jeśli paprotka wciąż usycha, warto zadbać o większą wilgotność powietrza.
Poza tym paprotka może usychać, kiedy w naszym domu panuje zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. Paprotka najlepiej czuje się, kiedy w pomieszczeniu jest 18-25 stopni Celsjusza. Jednak ja zadbać o paprotkę, która zaczęła usychać?
Jak uratować usychającą paprotkę?
Kiedy paprotka usycha, powinniśmy najpierw zadbać o spełnienie wszystkich warunków, a także o prawidłowe podlewanie. Paprotki naprawdę źle znoszą przelanie, dlatego musimy na to bardzo uważać. To jeden z częstych błędów. Wydaje nam się, że paprotka potrzebuje wody i zaczynamy ją przelewać.
Paprotka może być wyjątkową ozdobą w domu, dlatego warto o nią odpowiednio zadbać. Odwdzięczy się bujnymi liśćmi.