DomekIOgrodek.pl
podtopienia

youtube.com/Kutno Tv

Wiejskie posesje zostały podtopione przez błąd władz

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Dramatyczna sytuacja rozegrała się w Gołębiowie Nowym obok Kutna. Mieszkańcy od lat starali się o wybudowanie przy drodze chodnika. Gdy władze w końcu podjęły się realizacji inwestycji, przy okazji doprowadzono do usunięcia rowu, do którego do tej

Mieszkańcy Gołębiowa Nowego obok Kutna od wielu lat starali się o budowę chodnika wzdłuż drogi. Gdy w końcu udało się nakłonić do tego władze powiatu, wydarzyła się tragedia.

Otóż podczas realizacji inwestycji usunięto rów przydrożny, do którego spływała woda z okolicznych pól. Miało to katastrofalne skutki dla wiejskich posesji. Nastąpiło ich podtopienie, co ogromnie utrudniło życie mieszkańców.

Podtopienie posesji w Gołębiowie Nowym - dramat mieszkańców

Jak mówią mieszkańcy wsi, powstał teraz dużo większy problem niż przed wybudowaniem chodnika. Wtedy przynajmniej nie cierpiały na tym ich domy i podwórka, które teraz zatapiane są przez nadmiar wody, która nie znajduje innego ujścia.

Właściciele posesji wielokrotnie kierowali prośby o pomoc do wójta, starostwa i innych organów. Jak się jednak okazuje, przez długi czas nikt nie chciał wziąć za to odpowiedzialności.

- Jedni na drugich zganiają, kto to powinien zrobić. Mówiliśmy staroście, że oni jako inwestor zaczęli remont drogi i budowę chodnika. Prosiliśmy, aby zrobić tak, jak było, a on odpowiada, że to należy do spółki i koniec. Powiedzieliśmy, że mają się dogadać, bo to ich sprawa. Żeby w XXI w. jeszcze były takie problemy. Nigdy tutaj nie było takich podtopień, a mieszkam tu od urodzenia - irytuje się jeden z mieszkańców na nagraniu dla Kutno TV.

Podtopienie posesji w Gołębiowie Nowym. Jak władze rozwiążą problem?

Starosta Kutna, Daniel Kowalik wytłumaczył, że w poprzednim tygodniu doszło do spotkania wójta z pracownikami Spółki Wodnej Łanięta, która miałaby naprawić szkody poprzez utworzenie nowego rowu melioracyjnego. 

Jak się jednak okazało, przedstawiciele firmy nie dotarli na miejsce, jednak wstępnie ustalono, że Spółka Wodna Łanięta wykona związane z odprowadzaniem wody prace udrażniające na posesjach, które ucierpiały.

Powiat po negocjacjach obiecał, że dołoży do inwestycji 10 tysięcy złotych, co powinno wystarczyć na naprawę szkód poczynionych na nieruchomościach.

- Przygotowaliśmy im (Kutnowiance) wniosek o dotację celową. Problem powinien zostać rozwiązany przed wiosną. Wszystko zależy od pogody. Jeżeli będzie sucho, prace przebiegną szybko - wyjaśnił Kowalik.

 Źródło: onet.pl

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony youtube.com/Kutno Tv, gdzie możecie zobaczyć cały film z wypowiedziami mieszkańców podtopionych posesji.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Zatyczka od oleju ma bardzo przydatną funkcję

  • Właściwości „języków teściowej”

  • Płacili kilka tysięcy za ogrzanie mieszkania, znamy przyczynę

Podobne artykuły

Aktualności

Znaleźli w swoim domu skorpiona

Czytaj więcej >
Pilne

Aktualności

Ikea otrzyma karę za szpiegowanie pracowników

Czytaj więcej >

Aktualności

Nadchodzi wielka wymiana sadzonek. Zielona rewolucja podbija serca

Czytaj więcej >
Domek letniskowy

Aktualności

Masz domek letniskowy lub wolne mieszkanie? W wakacje to żyła złota

Czytaj więcej >
policja

Aktualności

Sąsiedzi nie widzieli jej kilka dni. Policjanci weszli do mieszkania, potrzebowała natychmiastowej pomocy

Czytaj więcej >
koszyczek

Aktualności

Święcenie pokarmów w domu. Apel Prymasa Polski, jak się zachować?

Czytaj więcej >