podtopienia
youtube.com/Kutno Tv
Marta Idzikowska - 25 Lutego 2021

Wiejskie posesje zostały podtopione przez błąd władz

Dramatyczna sytuacja rozegrała się w Gołębiowie Nowym obok Kutna. Mieszkańcy od lat starali się o wybudowanie przy drodze chodnika. Gdy władze w końcu podjęły się realizacji inwestycji, przy okazji doprowadzono do usunięcia rowu, do którego do tej pory spływała woda z pól. Teraz wszystko rozlało się na okoliczne posesje. Dlaczego mieszkańcy wciąż nie otrzymali pomocy?

Mieszkańcy Gołębiowa Nowego obok Kutna od wielu lat starali się o budowę chodnika wzdłuż drogi. Gdy w końcu udało się nakłonić do tego władze powiatu, wydarzyła się tragedia.

Otóż podczas realizacji inwestycji usunięto rów przydrożny, do którego spływała woda z okolicznych pól. Miało to katastrofalne skutki dla wiejskich posesji. Nastąpiło ich podtopienie, co ogromnie utrudniło życie mieszkańców.

Podtopienie posesji w Gołębiowie Nowym - dramat mieszkańców

Jak mówią mieszkańcy wsi, powstał teraz dużo większy problem niż przed wybudowaniem chodnika. Wtedy przynajmniej nie cierpiały na tym ich domy i podwórka, które teraz zatapiane są przez nadmiar wody, która nie znajduje innego ujścia.

Właściciele posesji wielokrotnie kierowali prośby o pomoc do wójta, starostwa i innych organów. Jak się jednak okazuje, przez długi czas nikt nie chciał wziąć za to odpowiedzialności.

Szczegół na zdjęciu w ogrodzie, które obiegło cały internetSzczegół na zdjęciu w ogrodzie, które obiegło cały internetCzytaj dalej

- Jedni na drugich zganiają, kto to powinien zrobić. Mówiliśmy staroście, że oni jako inwestor zaczęli remont drogi i budowę chodnika. Prosiliśmy, aby zrobić tak, jak było, a on odpowiada, że to należy do spółki i koniec. Powiedzieliśmy, że mają się dogadać, bo to ich sprawa. Żeby w XXI w. jeszcze były takie problemy. Nigdy tutaj nie było takich podtopień, a mieszkam tu od urodzenia - irytuje się jeden z mieszkańców na nagraniu dla Kutno TV.

Podtopienie posesji w Gołębiowie Nowym. Jak władze rozwiążą problem?

Starosta Kutna, Daniel Kowalik wytłumaczył, że w poprzednim tygodniu doszło do spotkania wójta z pracownikami Spółki Wodnej Łanięta, która miałaby naprawić szkody poprzez utworzenie nowego rowu melioracyjnego.

Jak się jednak okazało, przedstawiciele firmy nie dotarli na miejsce, jednak wstępnie ustalono, że Spółka Wodna Łanięta wykona związane z odprowadzaniem wody prace udrażniające na posesjach, które ucierpiały.

Powiat po negocjacjach obiecał, że dołoży do inwestycji 10 tysięcy złotych, co powinno wystarczyć na naprawę szkód poczynionych na nieruchomościach.

- Przygotowaliśmy im (Kutnowiance) wniosek o dotację celową. Problem powinien zostać rozwiązany przed wiosną. Wszystko zależy od pogody. Jeżeli będzie sucho, prace przebiegną szybko - wyjaśnił Kowalik.

Źródło: onet.pl

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony youtube.com/Kutno Tv, gdzie możecie zobaczyć cały film z wypowiedziami mieszkańców podtopionych posesji.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News